Yeni yılda Türkiye otomotiv sektörünün izleyeceği rota merakla beklenirken, ikinci elin tek yerli şirketi Otomerkezi.net önemli satır başlarını paylaştı. Şirket, otomotiv pazarındaki kayıt dışı oranı ve yabancı şirketlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

CEO’lar gelir ve kâr artışı bekliyor CEO’lar gelir ve kâr artışı bekliyor

“Kayıt dışı komisyoncularla rekabet ediyoruz”

10 yıl önce kurulan Otomerkezi.net’in hali hazırda tek yüzde yüz yerli sermayeli kurumsal ikinci el araç markası olduğuna değinen Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “Geçtiğimiz yıla dikkatli baktığımızda 7 milyon araç satılmış, büyük bir kısmı ise mükerrer ve kayıt dışı. Otomobil+HTA olarak baktığımızda 4.5 milyon seviyesinde. Bir araç gerçek kullanıcıya ulaşana kadar 6 kez el değiştirmiş. Yılda 60 araç satan ve sadece 1 milyon TL cezai yaptırım aldığı için alım satıma devam edeceğini söyleyen, yetki belgesi olmayan komisyoncuları haberlerde görüyoruz. Öte yandan sektördeki tüm rakiplerimiz yabancı sermayeli ve iç pazarımıza büyük teşviklerle, vergi avantajlarıyla giriş yaptılar. Bu haksız rekabet ortamında teşviklerin daha adil olması gerektiği ve kayıt dışı aracılar için çok daha ciddi yaptırımlarda bulunulması çağrısında bulunuyoruz. Böyle bir ortamda kurumsallaşmaya ve sektörü yüksek standartlara kavuşturmaya teşvik olduğunu söylemek çok zor” dedi.

Sıfır km pazarı 200 bin adet geriden başladı Yeni yıla dair beklentilerini paylaşan Karakaş, mevcutta 200 bin sıfır kilometre aracın galerilerde ve bireylerde stok olarak kaldığını belirtti.

Karakaş, “Sıfır kilometre 200 bin adet geriden başlıyor. 37 yeni sıfır otomobil pazara girecek, dolayısıyla sıfır kilometrede rekabet çetin olacak. Aynı doğrultuda ikinci el de zorlu rekabet ortamına girecek diye düşünüyoruz. Şu an satışta yaklaşık 800 bin adet araç var, bu sayı 450 bine inmeden ikinci elin hareketlenmesi söz konusu olmayacaktır. Bu faktörlerden ötürü sıfırda maksimum 800 bin, ikinci elde 7 milyonluk pazar beklentimiz bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: Veli Karadeniz