Yeni bir araç almanın 5 yıl öncesine oranla 10 kat daha zor olduğu belirtilirken, diğer yandan alım ve satımlarda bir ihtiyaç haline gelen oto ekspertiz süreçlerinde de tüm eksiklerin ortaya çıkıyor.

 Lüks segment araç konusunda uzman Aşin Otomobil, son 5 yılda ikinci el araç pazarında yaşanan değişimlerin satış sonrasına olan etkileriyle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Artan döviz kurunun özellikle yetkili servislerde parça, işçilik, showroom gibi giderleri son 3 yılda dramatik şekilde yükselttiği için bakım maliyetlerinde de mecburi olarak artışa gidildiği ifade edilirken, kurumsal özel oto servislerinin tüketici nezdinde avantajlı bir konumda olduğuna dikkat çekildi.

Konuyla ilgili konuşan Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem "Özel servisler, işçilik ücretlerine enflasyonun üzerinde veya döviz bazlı bir artış yansıtamadığı için TSE belgeli özel oto servisleri, lüks araç sahipleri için fırsat, ancak halen birçok sürücü bilgi sahibi değil. Örnek verelim, ortalama 12 bin TL'yi bulan periyodik bakım, OEM parçalarla 5 bin 500 TL'ye kadar düşüyor. OEM dediğimiz parçalar ise zaten üreticinin önerdiği, kullandığı, kalitesinden şüphe duymayacağınız parçalar" dedi.

Alacak vadeleri son 16 yılın zirvesinde Alacak vadeleri son 16 yılın zirvesinde

Her bakım ikinci el değerini koruyor

Son 5 yılda otomotiv pazarında yaşanan radikal değişimlerin servislere direkt olarak yansıdığına değinen şirketin başındaki isim Erdem, "İkinci el otomobiller son birkaç yıldır maalesef ki cep yakan boyutlara ulaşmış durumda, sıfır kilometre araç satın almak veya eldekini değiştirip üst modele geçmek eskisi kadar kolay değil. Aracını değiştiremeyen lüks otomobil sahipleri tabiri caizse elindeki aracın değerini anlamaya başladı, bakım zamanı gelen servise koşuyor. Satış planları ertelenince uzun süre aynı araçları kullanmayı planlayan çok sayıda tüketici mevcut. Diğer boyutu da şu ki bugün bir araç satacağınız zaman alıcı ekspertiz yaptırmak istiyor. Ekspertizde de aklınıza gelmeyecek tüm eksikler önünüze çıkıyor, bakımı eksik, kötü durumdaki bir aracın ikinci el değeri düşerken, iyi durumdaki otomobil değerini koruyor, satış şansı artıyor. Şunu da sürücülere tekrar hatırlatalım, Blok Muafiyeti Kanunu kapsamında TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Belgesi'ne sahip özel servislerde, otomobil üreticisinin yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan bakım onarım işlemleri araçların garantisini bozmuyor ve korumaya devam ediyor. Bu şartları sağlayan özel servisler tüketici için bir avantajdır" şeklinde bilgi aktardı.

Editör: Veli Karadeniz