Dokuz aydır durağan bir profil çizen pazarda, sıfır kilometre araç fiyatlarındaki artışa karşılık birçok marka ve modeldeki otomobillerin fiyatlarında düşüş yaşanması hareketliliğin başlamasında etkili oldu.

Seçimden önce aldılar satışlar yüzde 40 arttı Seçimden önce aldılar satışlar yüzde 40 arttı

Sıfır kilometre araçlarda bazı otomobillerde tedarik problemlerinin gündeme geldiğini belirten Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş “Sıfır kilometre araçlarda, sene başında var olan nispeten cazip fiyat ve finansman koşulları, otomobil bolluğu, yerini yüksek fiyatlı ve kısıtlı sayıdaki otomobile bırakmaya başladı. Sürekli artan sıfır araç fiyatları karşısında ikinci el araçların daha cazip olduğu kanısı tüketicide belirginleşmeye başladı” açıklamasını yaptı.

Muhammed Ali Karakas

İKİNCİ ELDE FİYATLAR ARTIK KABUL EDİLEBİLİR VE UYGUN

Fiyatlar artacak mı, düşecek mi belirsizliğinin tüketici nezdinde sona erdiğini de aktaran Karakaş “9 aydır düşen ikinci el araç fiyatlarında düşüş son bularak belirli bir yere oturdu, regüle oldu. Satıcının istediği fiyat ile alıcının fiyat beklentisi buluşmaya başladı. Belirsizlikler ortadan kalktığı için artık araç satın alma kararlarının da netleştiğini görüyoruz. Fiyat istikrarında pazar bir süre daha şubat ayı fiyatlarını baz alarak ilerleyecek. Seçim sonrası kur artışı beklentisi, enflasyon etkisi, sıfır araç fiyatlarındaki artışla birlikte ikinci elde de önümüzdeki günlerde yüzde 3-4 dolaylarında bir fiyat artışı görmemiz muhtemel. Özetle ikinci eldeki fiyatlar artık tüketici için fahiş veya akıldışı bir görünümde değil. Hareketli günler bizi bekliyor” diye konuştu.

Editör: Hasan Burak Karadeniz