A Milli Kadın Voleybol Takımımız, 2023’e adeta damga vurdu. 2023 FIVB Milletler Ligi’nde şampiyon olan Filenin Sultanları, Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan’ı finalde 3-2 yenerek ‘Muhteşem Sultanlar’ unvanını hak etti.  

QTruck ve QKaravan bu kez Bucak’ta arz-ı endam eyledi QTruck ve QKaravan bu kez Bucak’ta arz-ı endam eyledi

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Paleis 12 Salonu dev final için adeta gelin gibi süslenmişti. Vatandaşlarımız ellerinde ay-yıldızlı bayraklarımızla tıklım tıklım doldurmuştu. Filenin Sultanları, müthiş bir taraftar desteğiyle sahaya çıktı.

İlk set 25-27’lik skorla Sırbistan’ın oldu. A Milli Takım, ikinci seti 25-21 kazanarak setlerde skoru eşitledi. Filenin Sultanları karşılaşmanın üçüncü setini 25-22 kaybederken dördüncü seti aynı skorla kazandı, setlerde durum 2-2'ye geldi.

Karşılaşmanın final setinde rakibini 15-13 mağlup eden Muhteşem Sultanlar, Cumhuriyetimizin 100. yılında Avrupa şampiyonu oldu.

TARİHTE BİR İLK

Filenin Sultanları Avrupa’nın en büyüğü olarak altın madalyanın sahibi oldu. Türkiye tarihte ilk kez takım sporlarında Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.

VARGAS HAVAYOLLARI

Avrupa Şampiyonası boyunca başarılı performansıyla öne çıkan Melissa Vargas, finalde de harika işler yaptı. Daha önce iki defa kaybettiğimiz finali ilk kez kazanmamızda 23 yaşındaki yıldız voleybolcu büyük rol oynadı. Final maçında tam 41 sayı atan Melissa Vargas, inanılmaz performansıyla alkış toplarken Avrupa Şampiyonası'nın en değerli oyuncusu (MVP) da seçildi. Vargas için tribünlerde “Vargas Havayolları” pankartı açıldı.

Final karşılaşmasının ardından yapılan törende Avrupa Şampiyonası’nın en değerli oyuncusu Milli Takımımızın pasör çaprazı Melissa Vargas seçildi. Vargas’a ödülünü FIVB Başkanı Dr. Ary Graça ve CEV Başkanı Aleksandar Boricic takdim etti.

Avrupa şampiyonu A Milli Kadın Voleybol Takımımıza madalyalarını, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve CEV Başkan Vekili Renato Arena takdim etti. Filenin Sultanları’na şampiyonluk kupasını ise FIVB Başkanı Dr. Ary Graça ve CEV Başkanı Aleksandar Boricic takdim etti.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de oynanan mücadeleyi Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Eski Dışişleri Bakanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Eski Gençlik ve Spor Bakanı, İzmir Milletvekili Mehmet Kasapoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Bekir Uysal, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosu Umut Deniz, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, TVF Asbaşkanı Selahattin Süleymanoğlu, Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Bahar Mert, Sağlık İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi A.Nihan Karaçam Salkaya, Organizasyon ve Pazarlama Kurulundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Şahin Gürkan, İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyesi Suat Baylan, Yönetim Kurulu Üyesi Metin Mengüç, Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Bülend Atalar, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Osman Özdemir de izledi.

TÜRKİYE 3-2 SIRBİSTAN

1. set: Türkiye 25-27 Sırbistan
2. set: Türkiye 25-21 Sırbistan
3. set: Türkiye 22-25 Sırbistan
4. set: Türkiye 25-22 Sırbistan
5. set: Türkiye 15-13 Sırbistan

Salon: Paleis 12
Hakemler: Stefano Cesare (İtalya), Marie-Catherine Boulanger (Belçika)
Sırbistan: Ognjenovic, Busa, Popovic, Boskovic, Lozo, Stevanovic (Jegdic, Lazovic, Pusic, Aleksic, Drca)
Türkiye: Hande Baladın, Eda Erdem Dündar, Cansu Özbay, Ebrar Karakurt, Zehra Güneş, Melissa Vargas (Gizem Örge, Simge Aköz, Elif Şahin, Ayça Aykaç, İlkin Aydın)
Setler: 27-25, 21-25, 25-22, 22-25, 13-15
Süre: 141 dakika (31, 27, 31, 30, 22)

Editör: Veli Karadeniz