Quick Finans’ın SmartIQ iş birliğiyle yayınladığı 2. El Oto Raporu’nun Şubat ayına ait verilerinin yer aldığı güncel sayısında, sektöre dair önemli trendler paylaşıldı.

Ocak ayında 0 Km otoda geçen yıla göre yüzde 56 artışla başlayıp Şubat ayında 106 bin satış adedi ile önceki aya göre yüzde 30.6 artarak uzun yılların rekoruna ulaştı.

Ocak-Şubat ayı toplamında ise bir önceki yıla göre yüzde 40.6 artış gerçekleşti. Sıfır kilometre araçlarda yapılan cazip kampanyalar 2. el araç satışındaki yatay seyrin en önemli nedenlerinden birisi oldu.

Bununla birlikte, Sıfır kilometre araçlardaki döviz kuru artışına bağlı fiyat artışı, 2. el otomobil fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Araç fiyatlarındaki yükselişle, tüketiciler 10 yaşa kadar ve 300.000 km altındaki daha düşük fiyatlı 2. el araçlara yöneldi. Bu segment araçların kurumsal ilanlarında Ocak ayına göre yüzde 3 artış gözlendi.

2. El motorlu araç satıcılarından alınan bilgilere göre; stok alımlarının Şubat ayında Ocak ayına göre gerilediği ve alımların seçici ve yukarda açıklanan talepteki gelişmelere göre yapıldığı ifade edilmektedir.

Yukarıdaki yorumlar ile aşağıdaki sektörel bazlı verileri birlikte değerlendirmek doğru olacaktır.

Tarımda Sürdürülebilirlik ve Finansmanın Rolü Tarımda Sürdürülebilirlik ve Finansmanın Rolü

Sadece Lüks Segment Satışları Hızlanıyor!

smartIQ 2. el araç pazar verilerine göre B, C ve D segmentlerindeki satış süreleri Ocak ayına göre ortalama yüzde 6 arttı. B segmentinde 55 günden 60 güne, C segmentinde 58 günden 61 güne, D segmentinde ise 72 günden 75 güne yükseldi. E segmentinde ise satış süresi 96 günden 92 güne düştü.

1-15 yaş aralığında ve 350 bin kilometreye kadar olan araçları kapsayan pazar analizine göre, şubat ayında 2. el motorlu araç satıcılarında satışa sunulan araç sayısında bir önceki aya kıyasla yüzde 3'lük bir artış gerçekleşti.

2. El Araç Fiyatları Şubat Ayında TL ve Euro Bazında Yükseldi!

Şubat ayında, Türkiye'deki 2. el araç pazarında B, C, D ve E segmentlerinde değer artışları kaydedildi.

Değer artışları, hem Türk Lirası (TL) hem de Euro bazında gözlemlendi. En yüksek fiyat artışı hem TL hem de Euro cinsinden E segmentinde yaşandı.

 Uyarı: Bültende verilen bilgiler ve yorumlar, SmartIQ tarafından geçmiş dönem verilerden ve piyasa araştırması sonuçlarından faydalanılarak oluşturulmuş olup, taşıtların özelliklerine veya bölgesine göre değişkenlik gösterebilecektir. Belirtilenlerin herhangi bir ürün veya markaya yönelik tavsiye veya yönlendirme olarak algılanmaması, müşteriler tarafından gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir.

 

Editör: Veli Karadeniz