AB ile ortak sigorta eksperliği mevzuat çalışması AB ile ortak sigorta eksperliği mevzuat çalışması

Sigorta acentelerinin seçim heyecanının benzeri sigorta eksperleri için de yaşanıyor. Eksperler, 21 Temmuz’da kendilerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Eksperliği İcra Komitesinde ( SEİK) temsil edecek isimleri seçecek. Sigorta eksperlerinin en büyük mesleki sivili toplum kuruluşu olan TÜSED’in yönetim kurulu seçimlerde destekleyeceği ismi açıkladı. 
TÜSED Yönetim Kurulu’ndan yapılan o açıklama şöyle:
Değerli Basın Mensupları ve Değerli Meslektaşlarımız,
Cumhuriyet tarihimizin en köklü sivil toplum kuruluşları içerisinde ilk sıralarda yer alan derneğimizin, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında 88’inci yaşını kutluyor olmanın coşkusu ile TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) seçimlerinin de yapılacağı bir süreci hep birlikte yaşamaktayız..
Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği (TÜSED) kurulduğu günden bugüne kadar “Sigorta Eksperliği” mesleğinin savunucusu ve aynı zamanda birleştirici gücü olmakla birlikte, meslek tarihimizin önemli bir bölümünde mesleğimizin karar ve yürütme organı olarak sigorta sektörü ve sigorta eksperliği mesleğine hizmet etmiştir.
Bu çerçevede edindiği tecrübesini gelecek dönemlere aktarabilmek için kurumsal bir kimlik ve dopdolu bir arşiv ile faaliyetlerini yürütmektedir.
Derneğimiz, TOBB SEİK ve Sigortacılık Müdürlüğü’nün tüm çalışmalarına içtenlikle destek vermekte, önemli katkılarda bulunmaktadır.
TÜSED ve SEİK yönetiminin ve diğer STK’ların birlikte hareket etmesinin, mesleğimize olumlu katkılar sağladığını hep birlikte deneyimlemiş bulunmaktayız. Birlikte hareket etmenin, yapılan çalışmalarda Komiteye destek vermenin, mesleğimiz açısından ne kadar önemli olduğunun bilinciyle hareket ederek, Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği Yönetim Kurulu olarak yapılacak SEİK seçimlerinde aktif olarak rol alacağımızı beyan ederiz.
Sigorta eksperlerinin, Türkiye genelindeki mesleki örgütlenmesi çerçevesinde, Yönetim Kurulumuz, Disiplin Kurulumuz, Bölge Temsilcilerimiz ve İl Temsilcilerimiz ile yapılan istişare toplantılarında, derneğimiz tarafından mevcut SEİK Başkanımız Sayın Ahmet Nedim Erdem’in başkanlığında oluşturulacak kadro ile seçime girme yönünde karar almış bulunmaktayız, bu kararımızı tüm kamuoyu ile paylaşmaktayız.
Sigorta eksperliği kurumu için önemli olduğunu bildiğimiz SEİK seçimlerine tüm meslektaşlarımızın gerekli katılımı göstermesi mesleki sorumluluk ve kurumsal kimliğimizin gereği olup, tüm sigorta eksperlerinin gerekli hassasiyeti göstermesini önemle rica ederiz.
Aday olan tüm meslektaşlarımıza başarılar diler, seçimlerin mesleğimiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.
Saygılarımızla,
Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği Yönetim Kurulu

Editör: Yaren Akkuş