CHP’nin üstünlüğüyle sonuçlanan 31 Mart Yerel Seçimleri’nde sigorta sektöründen tanıdık isimler de belediyelerde yer aldı. Sektörde üst düzey yöneticilik yapmış olan Ali Ertuğrul Bul, Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde CHP’den Belediye Başkanı seçildi.    

Bul, başa baş geçen yarışta MHP adayı Mustafa Öz’den 36 oy fazla alarak ipi göğüsledi. Bul, 5 bin 170 oy alırken, Öz ise 5 bin134 oyda kaldı.

Sigortamnews ailesi olarak Ali Ertuğrul Bul’a yeni görevinde başarılar diliyoruz.

ALİ ERTUĞRUL BUL KİMDİR?

Ali Ertuğrul Bul 1967 yılında dünyaya gelmiştir. Babası astsubay Gülaydın Bul aslen Ürgüplüdür. Baba tarafından dedesi Kani Bul kardeşleri ve annesiyle 1924 yılında Yunanistan’ın Makedonya sınırında yer alan Kastoria kasabasının Kesriye köyünden mübadeleyle Ürgüp’e göç etmiştir. Babaannesi Fatma Bul da yine Yunanistan mübadillerinden olup, Cemil Köyüne yerleşen muhacirlerdendir.

Annesinin ailesi ise Karain Köyü kökenli olup 1950’li yılların sonundan başlayarak Ürgüp’teki tarihi hamamın hemen arkasındaki evde yaşamıştır. Ali Ertuğrul Bul, çocukluğunun yazlarını dedesi jandarma çavuş Ali Kuş ve eşi Behiye Kuş’un bu evinde geçirmiş ve Ürgüp’e olan bağlılığı dönemde kökleşmiştir.

İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara Yenimahalle’de tamamlamıştır. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. ODTÜ’de Bölge Planlama bölümünde yüksek lisans programına başlamış, ingilizce eğitim gördüğü hazırlık döneminin ardından, TC Ziraaat Bankası Bankacılık Okulu’nda Bankacılık-Sigortacılık eğitimi almıştır. Ancak Ürgüp’ten hiç kopmamıştır. Üniversite yıllarında Ürgüp’te halı ve kilim satıcılığı yapmış, hem okul harçlığını kazanmıştır, hem de yabancı dilini geliştirmiştır.

Turizmi ve Ürgüp için önemini ilk o yıllarda görüp, izlemiştir. Ali Ertuğrul Bul, eğitiminin ardından, Ankara’da başlayıp, İstanbul’da devam eden başarılı bir kariyere imza atmıştır. Zirarat Bankası’nda uzmanlık ve Garanti Bankası’nda müfettişlik, ardından üst düzey yönetici olarak transfer olduğu sigortacılık yıllarında önemli görevler yürütmüştür.

2003 yılında yolu yine bir otel açma niyetiyle geldiği Ürgüp ile birleşmiştir.  Ürgüp’te modern bir kafenin yokluğunu fark edince planını değiştirerek Katpatuka Cafe ve Bistro’yu açmıştır. Ürgüplüler bu kafeyi ilk defa denedikleri kahve çeşitleri, şahane dekorasyonu ve güzel müzikleriyle hatırlayacaklardır.

2005 yılı profesyonel kariyerinin daha da parlak yıllarını yaşadığı bir dönemin başlangıcı olmuş, kendisi, günümüze kadar TEB Sigorta, Zurich Sigorta, AutoKing gibi birçok yerli ve yabancı şirketin genel müdürlüğünü yürütmüştür. Ama bir yanı hep Ürgüp’te kalmış ve pandemi döneminde uzaktan çalışma şartlarından faydalanarak, bir yandan görevini yürütürken, bir yandan da Ortahisar ve  Sofular’da satın aldığı tarlalarda, lavanta yetiştiriciliğine başlamıştır.

Yetiştirdiği lavanta çiçeklerinden elde ettiği ürünleri Kapadokya’nın yerel markası olarak konumlandırdığı Fiona’s Lavander markası ile Kapadokya’da satmakta ve bu vesileyle hayatının önemli bir kısmını Ürgüp’te geçirmektedir. Ali Ertuğrul Bul ve benzer bir kariyere sahip olan eşi, lavanta yetiştiriciliği gibi ortak hayallerini hayata geçirmek üzere birçok işe beraber girişmiştir.

Ailenin üç çocuğu bulunmaktadır. Büyük kızları Koç Üniversitesi İşletme mezunudur ve finans sektöründe çalışmaktadır. Küçük kızları TU Berlin Üniversitesinde Bioteknoloji okumaktadır. Oğulları önümüzdeki sene yine Almanya’da üniversite okuma yolundadır.

Ailenin hayatında eğitim çok önemli olmuştur. Eşi mezuniyetinden uzun yıllar sonra yönetim ve strateji alanında doktora çalışması yapmış, Ali Ertuğrul Bul da 2023 yılında, 56 yaşını sürerken FMV Işık Üniversitesi’nde İngilizce MBA eğitimini tamamlamıştır.

SEDDK’dan GRİ Sigorta gelişmesiyle ilgili açıklama SEDDK’dan GRİ Sigorta gelişmesiyle ilgili açıklama

 Sayısız eğitim sertifikaları bulunmaktadır. Aile doğayı, sporu çok sevmekte ve evlerini çok sevdikleri patili can dostlarıyla paylaşmaktadırlar.

Editör: Sevil Gümrükçü