2018 yılında çıkan ve 2020 yılında güncellenen yönetmelikle birlikte 8 yaş ve 160 bin kilometrenin altındaki otomobillerin alım satımında ekspertiz belgesi zorunluluğu olduğunu, ancak satış devir işlemlerinde, birçok noterde belge ibrazının halen gerçekleşmediği belirtiliyor.

SÖZLÜ BEYANLA SATIŞ YAPILIYOR

Seyahat planınız güvence altında mı? Seyahat planınız güvence altında mı?

Geçtiğimiz yıl ilk kez hayata geçen ve kısa bir süre önce bireysel satıcıları da kapsayacak şekilde uzatılan 6 ay/6 bin kilometre yönetmeliğinde şimdiye kadar uyulmayan hususlara dikkat çeken Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, “Motorlu Taşıt Yönetmeliği’ne uygun olarak hizmet veren araç satıcıları ve noterler olsa da birçok noter ve satıcı, sadece sözlü beyanla alım satım yapmaya devam etti. Bu durum da aslında tüketicilerin mağdur olmasına, araç fiyatlarının sürekli yükselmesine, haksız kazançlar elde edilmesine sebep oldu. Örneğin satılan araç sıfır kilometre veya 300 bin kilometre, ancak birçok noter, satıcının sözlü olarak beyan ettiği kilometre bilgisini sisteme giriyor. Tüketiciyi mağdur etmeye yönelik durumlarda konu yasal süreçlere taşındığı takdirde, ekspertiz belgesi aranıyor” açıklamasını yaptı.

AMAÇ TÜKETİCİYİ KORUMAK

Türkiye’de ortalama 3 bin 500 oto ekspertiz işletmesinin olduğunu ve kurumsal şirketlerin tüketicileri mağduriyetlerden koruduğunu ifade eden Emre, “Tüketiciler kaç yaşında araç alırsa alsın, mutlaka ekspertiz yaptırarak otomobil satın alsın.  Aslında yönetmelikler tüketicinin korunmasına yönelik uygulamalar içeriyor. Ancak bunlara uyulması vasıtasıyla ikinci el araç pazarında oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebilir. Şimdiye kadar uyulmadığı için tüketicilerin mağduriyeti devam etti, araç fiyatları arttı, haksız kazançlar elde edildi” dedi.

Editör: Hasan Burak Karadeniz