Sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımlarla yeni nesil sigortacılık anlayışı sunan Aksigorta, iklim değişikliğiyle mücadeleyi destekleyen kurumlar arasında yer alıyor. TCFD (İklimle Bağlantılı Finansal Beyan Görev Gücü) raporunu yayınlayan Aksigorta bu raporla; iklim risklerini anlama, analiz etme ve uyum sağlama süreçlerini şeffaflıkla ortaya koydu.

Sektörün gelişimine ve ülke ekonomisine katkıda bulunma amacıyla hareket eden Aksigorta, aynı zamanda sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC) imzacılarından olan Aksigorta, sürdürülebilirlik performansını güçlendiriyor.

Aksigorta'da iklim değişikliğine karşı dayanıklılığı güçlendirecek stratejiler uyguladıklarını ifade eden Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Burak Yüzgül, “İklim değişikliğiyle beraber gelen risklerin farkındayız. Müşterilerimize, çalışanlarımıza ve topluma daha sürdürülebilir bir gelecek sunmak için taahhütlerimizi yerine getirmeye kararlıyız. Kendi operasyonlarımızda sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik hedefler belirliyoruz. Bu doğrultuda, düşük karbonlu ve paydaşı odağa alan ekonomik büyümeyi desteklemek için olumlu etki yaratmaya aracı olacak ürün ve hizmetlere odaklanıyoruz’’ dedi.

YÜZDE 53 EMİSYON TASARRUFU HEDEFİ

Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda gelinen noktaya da değinen Yüzgül, “2022 yılında Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile bağlantılı sürdürülebilir ürün ve hizmetlerimizde yazılan brüt primlere oranla Aksigorta’da yüzde 19 seviyesindeyiz. Paris İklim Anlaşması’nın 1.5 derece hedefine uyumlu olarak Kapsam 1 ve 2 emisyonlarımızı 2019-2030 arası Aksigorta’da yüzde 53 azaltacağız. Yatırım portföyümüz kaynaklı Kapsam 3 emisyonlarımızı bilime dayalı hedefle uyumlu hale getirmek için çalışmalara başladık.  Bu hedef ile uyumlu uygulama planı üzerinde çalışıyoruz ve en yakın zamanda Bilime Dayalı Hedefler Girişimi olan ‘SBTi’ kuruluşuna taahhüt vermek için çalışmalarımıza başladık” bilgisini paylaştı.

Yargıtay esasa ilişkin emsal kararını DASK lehine verdi Yargıtay esasa ilişkin emsal kararını DASK lehine verdi

Yüzgül, “Raporlama döneminde, hasar dosyalarına ilişkin değerlendirmelerin dijital kanallardan toplanması ile 1.1 milyon A4 kâğıt tasarrufu sağlayarak, 5.5 ton emisyon tasarrufu sağladık. Kâğıttan sağladığımız tasarrufun yanı sıra Sabancı Topluluğunun doğal yaşam alanları ve ormanların korunması hedefi kapsamında 20 bin fidanı da doğaya kazandırdık’’ şeklinde konuştu.

Editör: Veli Karadeniz