Quick Finans’ın yayınladığı 2. El Oto Raporu’nun 2023 yılı Kasım ayı verilerinin yer aldığı güncel sayısında, sektöre dair önemli trendler paylaşıldı. SmartIQ iş birliği ile hazırlanan ve ikinci el online satış ve ihale platformlarından elde edilen verilere dayanarak üretilen raporda gerçekleşen satış fiyat ve satış hızı değişimleri değerlendirildi.

İkinci el otomotiv sektöründe hareketlilik başladı İkinci el otomotiv sektöründe hareketlilik başladı

“Sıfır kilometre Araç Kampanyaları Müşterileri Cezbederken Takasta Zorlandılar”

 Sıfır kilometre araçlar için distribütör firmaların yaptıkları kampanyalar bireysel müşterileri cezbederken 2. El aracını takasta kullanmak isteyenler bekledikleri fiyata ulaşamadı.

 “2. El Araçlarını Satmak İsteyen Bireysel Müşteriler Fiyatlarını Düşürdü”

Aracını yenilemek isteyen bireysel müşteriler takasa 2. El araçlarını vermekte zorlanınca 2. El araçlarında fiyat indirimlerini hızlandırdı. 2. El araç piyasasında araç bolluğu artarken düşen fiyatlar satışların belli bir seviyenin altına inmesini önledi.  

“2. El Otoda Fiyat Gerilemesine Rağmen Satışta Kalma Süresi Uzamaya Devam Ediyor”

Rapora göre, Kasım ayında araç fiyatları bir önceki aya göre Euro bazında yüzde 9 gerilerken TL bazında gerileme yüzde 2 seviyelerinde seyretti.

Satışta kalma süresi geçen aya göre ortalama 8 gün daha uzayarak 65 günü aştı.

Uyarı: Bültende verilen bilgiler ve yorumlar, SmartIQ tarafından geçmiş dönem verilerden ve piyasa araştırması sonuçlarından faydalanılarak oluşturulmuş olup, taşıtların özelliklerine veya bölgesine göre değişkenlik gösterebilecektir. Belirtilenlerin herhangi bir ürün veya markaya yönelik tavsiye veya yönlendirme olarak algılanmaması, müşteriler tarafından gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Editör: Veli Karadeniz