Küresel işletmelerde sermaye ihtiyacı rekor seviyede Küresel işletmelerde sermaye ihtiyacı rekor seviyede

SİGORTAMNEWS / BÜLTEN

RS Oto Ekspertiz, teknolojik yöntemleriyle sektörde istihdam dönüşümünün de öncüsü olmayı hedefliyor. Sağlık sektöründe kullanılan MR yöntemiyle çok benzer prosedürlere sahip olan MR cihazıyla oto ekspertiz yöntemi, otomobilin geçmişte bir kaza yapıp yapmadığını tespit edebilirken, elektronik şasi kontrolü ise milimetrik şasi sapmalarını dahi tespit ederek ağır bir hasar geçmişi bulgusunu araştırıyor. Yeni teknolojilerin kullanıldığı oto ekspertiz sektöründe bu sistemleri kullanabilen teknik personellerin eğitimi ise önem teşkil ediyor.

 TEKNOLOJİNİN NİMETLERİNDEN FAYDALANIYORUZ

Ortalama 15 yıl gibi kısa bir geçmişi olan oto ekspertiz sektörünün rasyonel veriler sağlayabilecek, bilimsel sonuçlara dayanan yöntemlerle desteklenmeden eksik kaldığını ve bu sebeple oto ekspertize yeni teknolojiler getirdiklerini söyleyen RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, “Bir aracın ağır hasar görüp görmediğini gözle, elle, iptidai yöntemlerle tespit etmek yerine teknolojinin nimetlerinden faydalanarak ortaya çıkarmak, tüketicilerin mağduriyetini önlediği gibi trafikte can ve mal güvenliğine de katkı sağlıyor. MR cihazından çıkan röntgen çıktılarını doğru okuyabilecek, şasi kontrolü sistemini doğru kullanabilecek teknik personelin eğitimini de üstlenerek zamanla bu alanda tecrübe kazanan yeni nesil otomobil doktorları yetiştirmiş oluyoruz” dedi.

OTO EKSPERTİZDE TEKNOLOJİNİN FARKI

“Şimdiye kadar bu konularda eğitimli 100’ün üzerinde kişinin eğitimini üstlenip istihdam ettik” diyen Ünaldı şunları söyledi: “Teknoloji kadar istihdam da önemli. Nasıl ki doktora gittiğinizde check-up için doktorumuz MR çıktısıyla iç organlarımızı kontrol ediyor, aynı şekilde otomobil doktorları da aracın karoser parçalarından şasisine, her bölgesini izliyor. Şasi ise en önemli kısım, bizi ayakta tutan omurgamız, iskeletimiz gibi otomobilin iskeleti. Omurganızda yaşadığınız sorun için hastaneye mi gidersiniz, kırık çıkıkçıya mı? Oto ekspertizde teknolojinin farkı da burada ortaya çıkıyor.”

Editör: Yaren Akkuş