Özellikle makine öğrenmesi ile modellemeler yapan ve sigortacılık fiyatlaması alanında uzman Lumnion, 1992 yılında kurulan ve Türkiye’de sadece sağlık sigortacılığı alanında uzmanlaşmış tek şirket olan Bupa Acıbadem’e, yapay zekâ tabanlı platformu üzerinden fiyatlama sürecinin geliştirilmesinde destek olacak.

Önemli önceliğimiz

Google’ın yapay zekâ temelli yeni arama motoru Google’ın yapay zekâ temelli yeni arama motoru

Lumnion CEO’su Cenk Tabakoğlu, “Bupa Acıbadem Sigorta’nın fiyatlama süreçlerinin, Lumnion’un yapay zekâ tabanlı platformu kullanılarak geliştirilmesine destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sağlık sigortaları, sağlık hizmetlerinin artan maliyetleri, rekabet ortamı ve değişen düzenlemeler nedeniyle önemli bir dönüşüm yaşıyor. Sağlık sigortaları, özellikle yeni nesil modelleme araçlarına en çok ihtiyaç duyulan alan olarak öne çıkıyor. Portföylerin büyümesi ile bu alanda doğru fiyatlama yapmanın önemi daha da hızlı bir şekilde ortaya çıkıyor. Verinin ciddi anlamda bol olduğu ve hastalık, tedavi, hastane ağlarının birbirileri ile olan ilişkilerinin haritalandırılmasının risk yönetiminde çok önemli olduğu sektörde makine öğrenmesi algoritmaları bu ilişkileri ortaya çıkarmakta çok faydalı. Lumnion olarak, tüm dünyada sağlık alanında en önde gelen aktüerya platformu haline gelmek önemli bir önceliğimiz” dedi.

Sektörümüzü ileri taşıyacak çalışmalar

Bupa Acıbadem Sigorta CAO’su Yasemin Albayrak ise Türkiye’nin sağlık sigortacılığında uzmanlaşmış şirketi Bupa Acıbadem Sigorta, Bupa’nın küresel vizyonu ve deneyimini ülkemize taşırken, temel önceliklerimiz arasında entegre sağlık hizmetleri alanında ilkleri ve yenilikleri hayata geçirmek bulunuyor. Bunun önemli bir yansıması olarak dijital dönüşüm odağında inovatif süreçler ve sistemlerle müşterilerimize en iyiyi sunmaya ve sektörümüzü ileri taşıyacak çalışmalara imza atmaya odaklanıyoruz. Bu doğrultuda alanında uzman Lumnion ile iş birliği yaparak ileri teknolojilerle desteklediğimiz yeni nesil bir fiyatlama sistemini hayata geçirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Yapay zeka ve makine öğrenimi tabanlı bu sistemin müşterilerimizin daha uzun, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürmeleri için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızı güçlendireceğine inancımız tam.” şeklinde konuştu.

Editör: Veli Karadeniz