Gülen ve Obalı'dan iki günlük ‘komşu’ ziyareti Gülen ve Obalı'dan iki günlük ‘komşu’ ziyareti

Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) 2014 yılından itibaren geleneksel olarak düzenlediği DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın finali tarihini ve finale kalan üniversiteleri açıkladı.

DASK’tan yapılan açıklama şöyle:

“DASK olarak toplumda deprem farkındalığı ve depremle yaşam bilincinin oluşturulması amacıyla kurulduğumuz günden bu yana büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Depreme dayanıklı binaların inşa edilmesinde önemli rol üstlenecek olan geleceğin inşaat mühendisleri ile mimarlarının mesleki gelişimine katkı sağlamak ve deprem mühendisliğinin öneminin vurgulanmasını çok önemsiyoruz. Bu kapsamda, ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması’nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonu olan ‘DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nı 2014 yılından bu yana Türkiye’de düzenlemekteyiz.”  

“6 Şubat'taki Kahramanmaraş Depremleri sonrasında Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın anlam ve önemi daha da ön plana çıktı. Kahramanmaraş Depremleri’nin ardından hem bölgeye ve bölgedeki öğrencilere katkı sunmak hem de farkındalık yaratmak amacıyla harekete geçtik ve bu yıl yedincisini düzenlediğimiz DASK Depreme Dayanıklı Bina Yarışması’nın temasını ‘Sağlam Binalar, Güçlü Yarınlar’ olarak belirledik. Bununla birlikte, yarışmanın 4-7 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek büyük finali İpek Yolu'nun en güzel kentlerinden biri olan ve depremde yara alan Gaziantep ilimizde yapılacak. Yarışmanın final etkinliğinin ev sahibi, ülkesine ve gelecek nesillere inanan, eğitim anlayışının odağına her zaman bilim, araştırma ve yeniliği koyan Hasan Kalyoncu Üniversitesi olacak.”

“Üç bölümden oluşan yarışmanın birinci bölümünde takımlar, proje ön şartnamesine uygun olarak yarışmaya başvurularını iletti; yarışmanın ikinci bölümünde finale kalan takımlar, açıklandı ve teknik şartnameye uygun olarak bina maketlerini tasarlamaya başladılar. Yarışmanın üçüncü bölümünde ise takımların inşa ettikleri çok katlı bina maketleri yarışma final gününde ‘sarsma masası’ üzerinde, üç farklı deprem etkisi altında test edilecek. Kazanan takım, maket binaların yarışma kapsamında gösterdiği deprem performansına göre belirlenecek.”

Geleneksel olması amacıyla başlattığımız ve Mart 2024’te yedinci kez düzenleyeceğimiz yarışmada bu yıl büyük finalde yarışmaya hak kazanan üniversiteler aşağıda listelenmiştir:

· Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknik Üniversitesi, 
· Altınbaş Üniversitesi Bilim Üniversitesi, 
· Bozok Üniversitesi, 
· Bülent Ecevit Üniversitesi, 
· Erzurum Teknik Üniversitesi, 
· Eskişehir Teknik Üniversitesi, 
· Gebze Teknik Üniversitesi, 
· Hacettepe Üniversitesi, 
· Hasan Kalyoncu Üniversitesi, 
· İstanbul Teknik Üniversitesi, 
· İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, 
· İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi, 
· Karadeniz Teknik Üniversitesi, 
· Kâtip Çelebi Üniversitesi, 
· MEF Üniversitesi, 
· Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu, 
· Ondokuz Mayıs Üniversitesi, 
· Ortadoğu Teknik Üniversitesi, 
· Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 
· Sakarya Üniversitesi, 
· Süleyman Demirel Üniversitesi, 
· Uludağ Üniversitesi, 
· Yeditepe Üniversitesi ve 
· Yıldız Teknik Üniversitesi 

“Geleceğin inşaat mühendislerinin deprem bilincini yaratıcı bir bakış açısı ve yarışma ruhu içinde meslektaşları ile birlikte geliştirmelerinin, ülkemizin deprem tehdidi ile mücadelesinde çok önemli bir yeri olduğuna inanıyoruz. Zor bir yılı geride bırakan değerli öğrencilerimizin, bu yarışma ile mesleki gelişimlerine ve mesleki motivasyonlarına katkı sunmayı hedefliyoruz."

Editör: Veli Karadeniz