NTV’de yayınlanan Bakış programında “Deniz insanı olmak, nasıl denizci ülke olunur, denizcilik kültüründe neler var” konuları masaya yatırıldı. Gazeteci Noyan Doğan’ın sunduğu programa Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker ve Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Başkanı Kaptan Arif Bostan konuşmacı olarak katıldı.

İş Bankası ve Anadolu Sigorta’dan Türkiye’de bir ilk İş Bankası ve Anadolu Sigorta’dan Türkiye’de bir ilk

Dünyada denizci fazlalığının olmadığını belirten Teker, “Türkiye, denizciliğin bütün branşlarında aktif olarak bulunmaktadır. Büyük ölçekli değiliz belki ama bütün branşlarda faaliyet sürdürüyoruz. Deniz personeli ihraç eden bir ülke haline gelmeye başladık. Ukrayna Rus savaşı nedeniyle Ukraynalı ve Rus denizciler sektörden bir anda çıktı. Bu nedenle büyük bir boşluk oluştu. Bu boşlukları Türk deniz personeli, kalıcı olarak doldurmaya başladı” dedi.Teker, deniz personelinin P&I kulüplerin yani deniz sigortacılığı yapan şirketlerin kapsamında olduğunu söyledi. Teker, “Denizde Çalışma Güvenliği Sözleşmesi (MLC) adıyla uluslararası bir sözleşme var. Bu sözleşmeye göre PNR sigortacıları denizcilere ölüm, yaralanma, maluliyet, tedavi masrafları, ülkeye iade, ölüm halinde cenazenin uygun bir şekilde nakledilmesi, iflas etmiş armatörün gemisinde kalan personelin maaşlarının 4 aya kadar ödenmesi ve onların iaşeleri teminatı veriyor” diye konuştu.

Denizcilik sürekli gelişen bir sektör olduğunu da vurgulayan Teker, “Ülkemizde deniz iş kanunu var. Değişen şartlar sebebiyle denizde çalışanların durumları göz önünde bulundurularak, deniz iş kanunun güncellenmesi, belki de yeniden yazılması gerekebilir. Türkiye'de ayrıca MLC konvansiyonuna üye olma süreci işliyor. Bu süreç tamamlandığında denizde çalışan insanların ihtiyaçlarının birçoğu karşılanmış olacak” açıklamasını yaptı.

Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Başkanı Kaptan Arif Bostan ise “Ülkemizde kayıtlı olarak 140 bin denizci var. Bunlardan 80 bin denizcinin aktif olarak çalıştığını kabul ediyoruz. 4 bin 100 civarında uzak yol gemi kaptanı, 5 bin civarında da uzak yol baş mühendisimiz var. Yakın yolda da sayılar biraz daha düşük. Orada 680 tane kaptan, 600 civarında makinistimiz bulunuyor. Sektör açısından bu rakamlar uzak yolda yeterli gibi görünse de şu anda Ukrayna-Rus savaşı nedeniyle bir boşluk oluştu” diye konuştu.

Bostan, denizcilerin yıpranma haklarının yeniden geri verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Editör: Veli Karadeniz