Aksigortalılara Open English’te yüzde 65 indirim fırsatı Aksigortalılara Open English’te yüzde 65 indirim fırsatı

NTV’de canlı olarak yayınlanan ve Gazeteci Noyan Doğan’ın sunduğu Bakış programına konuk olan Türk P&I Sigorta Genel Müdürü Ufuk Teker, “Türkiye'de yerleşik bir şirket olarak portföyümüzün ağırlıklı bölümü Akdeniz'in doğusu, Karadeniz ve Türkiye kıyıları olmak üzere dünyada çeşitli alanlara seyreden deniz araçlarına teminat sağladığımız bir portföy yoğunluğumuz var. Bulunduğumuz bölgedeki konsantrasyonumuzda portföy ağırlığımız oldukça yüksek” dedi.

“Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafya aslında dünya denizleri içerisinde oldukça yumuşak şartların olduğu bir yerdi” diyen Teker, “Akdeniz ve Ege bölgemiz zaten turizmle özdeşleşmiş. Turizm tesislerinin ağırlıklı olduğu, küçük tonajlı, küçük kapasiteli deniz turizm araçlarının yoğun olarak bulunuyordu. Marinalar da ona göre korunaklıydı. Yani büyük tayfunların, tsunami'lerin yaşanmadığı denizlere sahiptik. Son birkaç yıl içerisinde ise hâkim rüzgârın tersi olan rüzgârlarla kıyılarımızı çok negatif şekilde etkiledi. Bu da hasarlarımızda çok ciddi bir yükselmeye sebebiyet verdi. Bunun frekansı çok yükselmeye başladı. İlerleyen dönemde bunu gözlemliyor olacağız. İstatistikleri buna göre tutuyoruz. Doğal afetler sebebiyle oluşan hasarların portföy içerisindeki ağırlığı gittikçe arttı. Çok fazla gemi kaybı. Yani gemilerin batması, kullanılmaz hale gelmesi sebebiyle oluşan hasarlar çoğaldı. Bizim şu anda özellikle gövde sigortalarında sonuçlarımız yüzde 100'ün üzerinde hasar prim oranı. Yani teknelerin batması, yanması bizim kara araçlarındaki kasko diye tabir edebileceğimiz sigorta da hasar prim oranı negatife döndü. Yüzde 100'ün üzerinde sonuçlar elde ettik bu sene. Sektör geneli için de bunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Denizde sigortasız gezmenin çok alışılagelmiş olmadığına vurgu yapan Teker, şöyle konuştu: “Akıl kârı da değil, alışılagelmiş de değil. Zaten eğer ki bir finans varsa, gövde sigortalarından bahsediyorum. Yani kasko gibi olan sigortadan, tekne-makine sigortası. Eğer finans varsa mutlaka birileri bir banka o işe kredi verdiyse mutlaka sigortalı olmasını istiyor. Sorumluluk sigortası P&I ise zaten zorunlu. Otoriterler P&I sigortası olmayan deniz araçlarını kendi limanlarında, karasularında görmek istemiyorlar. P&I sigortası zorunlu zaten. Çevreye karşı, personeline karşı, yüke karşı, 3. şahıslara benzer çatma ve çatışma hadiselerinde gene teminat sağlıyor P&I.”

Teker, Hussilerin saldırıları sebebiyle Dünya P&I sigortacılarının artık Kızıldeniz’de sefer yapan gemilere teminat vermediğini ve bu durumun global ticarete etkilediğini de söyledi.

Editör: Hasan Burak Karadeniz