TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Bekir Engürülü ve TARSİM Adana Bölge Müdürlüğü’nden yetkililer, 19 Eylül tarihinde, Adana’da Doğa Sigorta’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya katıldı.

Genel Müdür Engürülü, Doğa Sigorta’nın Adana Bölge Müdürlüğü’ne bağlı illerdeki acente temsilcilerine, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi, gelişimi ve uygulamaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar ve Genel Müdür Yardımcısı Adnan Sığın’ın da katıldığı toplantıda Genel Müdür Engürülü, yeni dönemde gidilmeyen yere gitmeye, ulaşılmayan yere ulaşmaya çalışacaklarının altını çizdi.

Engürülü, “Bölgenin yapısı itibarıyla tarım sigortası ile ilgili ciddi düzeyde potansiyel barındırdığına, bu doğrultuda Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin üreticiler nezdinde yaygınlaştırılması ve TARSİM ile ilgili memnuniyet düzeyinin arttırılması için sigorta şirketleri ve acentelerin önemli bir rol üstlendiğini” söyledi. 

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Bekir Engürülü , Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, Doğa Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Adnan Mehmet Sığın, TARSİM Adana Bölge Müdürü Abdulvahap Kalaycıoğlu, Doğa Sigorta Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Emine Belkıs Gürses ve Doğa Sigorta Tarım Sigortaları Müdür Yardımcısı Gamze Güliz Şen toplantıya katılım sağladı. 19 Eylül tarihinde Adana Divan Otel’de acentelerin yoğun katılım gösterdiği toplantıya Doğa Sigorta Adana Bölge Müdürlüğü’ne bağlı çevre illerdeki acenteler de ilgiyle katılım sağladılar.

ACENTELERİMİZLE PAYLAŞIYORUZ

Bilgilendirme ve sohbet toplantısında söz alan Doğa Sigorta Genel Müdürü Coşkun Gölpınar, Doğa Sigorta olarak tarım sigortalarına ve tarımın gelişimine verdiklerini önemin altını çizerek; “Küresel ısınma, kuraklık ve özellikle doğal afetlerin yarattığı zararlar üretim kapasitesini azaltarak ülke tarımını, gelir kaybı nedeniyle de çiftçileri ve üreticileri doğrudan etkiliyor. Tarımsal ürünlerin sigortalanabilmesi, risklerin yaratacağı yükün paylaşılması ile mümkündür. Doğa Sigorta olarak tarım sigortalarına verdiğimiz önem kapsamında, tarım sigortalarında ilk ve son poliçe kabul tarihleri hatırlatmalarını, üretim sezonlarını, teminat bilgilendirmelerini sık sık acentelerimizle paylaşıyoruz” açıklamalarında bulundu.

TARSİM TÜM RİSKLERİ SİGORTALAYABİLİR

Türkiye’de tarım gelişimi, TARSİM’in üreticiye sağladığı katkıları ve tarımda gelinen son durum hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunan TARSİM Genel Müdürü Bekir Engürülü, tarım sigortalarının dünyada ve ülkemizde gelişimine değindi. Tarım sigortasının gerekliliği konusunda çiftçiyi bilinçlendirmeye yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini aktardı. TARSİM'i bir işletmenin tüm risklerini sigortalayabilir özelliğe getirmek için çaba sarf edeceklerini ve bunun altyapısını kurmaya çalışacaklarını belirtti. Halihazırda üreticiyi sigorta yapmaya alıştırmak istediklerini belirten Engürülü, tarım arazilerine hep beraber sahip çıkılması gerektiğini, tarım sigortasına bütüncül baktıklarını ve bu kapsamda yeni sigorta çeşitleri geliştirmeye çalıştıklarını aktardı.

Selva Eren: Güvenceye odaklanmamız gerekiyor Selva Eren: Güvenceye odaklanmamız gerekiyor

Engürülü, "İşletme paket sigortası geliştirdiğimiz zaman bir tarımsal işletmenin, çiftçinin kendisi de dahil olmak üzere traktörü, aleti, ekipmanı, evi, ahırı dahil bir paket olarak sigorta haline getireceğiz. TARSİM'in ana hedefi bu. TARSİM'i bir işletmenin tüm risklerini sigortalayabilir özelliğe getirmek için çaba sarf edeceğiz, bunun altyapısını kurmaya çalışacağız. Bu biraz zaman istiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Katılım sağlayan acentelerin söz alması ile soru-cevap şeklinde devam eden verimli toplantı, kapanış konuşması ile son buldu.

Editör: Yaren Akkuş