Son yıllarda diyalog bazlı yapay zekâ kavramının öne çıkması ile sanal asistanlar farklı iletişim kanalları yaratarak müşteri hizmetleri alanında inovatif çözümler sunuyor. Doğa Sigorta, gelişen teknoloji ve değişen müşteri ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunmak amacıyla dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Dijitale verdiği öncelik ve önem doğrultusunda, sigortalılarının ve acentelerinin memnuniyetini prensip edinen büyüme stratejisi ile kullanıcı deneyimini her geçen gün geliştiren Doğa Sigorta, DOĞASİST Chatbot uygulamasını hizmete sundu.

İş süreçlerini kolaylaştırmak, müşterilerin sigorta ihtiyaç ve taleplerine hızla cevap verebilmek doğrultusunda hayata geçirilen yapay zekâ tabanlı DOĞASİST, Doğru Adım Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklif ve poliçeleşme sürecinde 7/24 ulaşılabilen dijital asistan görevi ile proaktif çözümler üretiyor.

www.dogasigorta.com web adresini ziyaret eden kullanıcılar, kişisel bilgi ve onaylarının ardından Tamamlayıcı Sağlık Sigortası özelinde teklif, yönlendirme, ürün detay ve poliçeleşme süreçlerini DOĞASİST ile birlikte hızla tamamlayabiliyor, güven dolu bir satın alma deneyimi ile tek tıkla sigortalı olabiliyorlar.

Hasar şirketine teşekkür mektubu Hasar şirketine teşekkür mektubu

Bilgi Teknolojileri, Sağlık Sigortaları ve Müşteri İletişim Merkezi birimlerinin ortak çalışmaları ile geliştirilen kullanıcı dostu DOĞASİST ayrıca, müşteri deneyimini güven ilkesi ile şekillendirmeye yönelik önemli bir adım oluyor.

Editör: Yaren Akkuş