SİGORTAMNEWS / Derleme

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz büyükbaş, küçükbaş, su ürünleri, kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve arıcılık yapan işletmeleri, karşılaşacakları olumsuz durumlara karşı tarım sigortası yaptırmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

RİSKLER ARTIYOR

TARSİM’den sera üreticilerine ‘geçmiş olsun’ ziyareti TARSİM’den sera üreticilerine ‘geçmiş olsun’ ziyareti

Yılmaz, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda; "TARSİM, üreticilerimizin olası risk ve hasarlara karşı ürünlerini, hayvanlarını ve emeklerini güvenceye almayı sağlayan bir sigorta türüdür. 6490 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 2023 yılında TARSİM kapsamında riskler, ürünler ve prim desteği belirlenmiştir. Yaşadığımız şu günler göz önüne alındığında üreticilerimizin doğal afetlerle karşı karşıya kalma riskleri de artmaktadır. Büyükbaş, küçükbaş, su ürünleri, kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve arıcılık yapan işletmelerimiz karşılaşacakları olumsuz durumlara karşı karar kapsamında Tarım Sigortası yaptırarak hayvanlarını güvence altına almış olacaklardır. Sigorta yaptıracak üreticilerimizin Bakanlığımızın ilgili sistemlerine kayıtlı olması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

ONLINE PRİM HESABI

Olası bir doğal afetten dolayı üreticilerimizin hayvanlarının zarar görmesi durumunda zararlarının TARSİM 'den karşılanabileceğini vurgulayan Yılmza; “Büyükbaş, küçükbaş, su ürünleri, kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve arıcılık yapan işletmelerimiz fırtına,  hortum, yangın,  heyelan, deprem, taşıt çarpması, sel ve su baskını, vahşi hayvan saldırısı, güneş çarpması, zehirlenme ve her türlü kaza risklerine karşı Tarım Sigortası yaptırarak hayvanlarını güvence altına almış olacaklardır. Üreticilerimizin www.tarsim.gov.tr adresi üzerinden online prim hesabı butonundan faaliyet gösterdikleri alana ait bilgileri girerek yaklaşık prim tutarlarını öğrenebileceklerdir" dedi.

80 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TELEF OLDU

Yetiştiricilerimize hayvanlarını sigorta yaptırmaları konusunda hatırlatmada bulunan Yılmaz; “İlimizde doğal afet, yabani hayvan saldırısı, yıldırım düşmesi gibi olaylar sonucunda geçmişte yetiştiricilerimizin telef olan hayvanlarına zaman zaman şahitlik ediyorduk. Geçtiğimiz hafta da Gölköy ilçemizin Cihadiye Yaylasında küçükbaş hayvanlara yabani hayvan saldırısı olmuş ve bunun sonucunda 7 yetiştiricimizin 80 küçükbaş hayvanı telef olmuştu. Eğer yetiştiricilerimiz telef olan bu hayvanlarına sigorta yaptırmış olsalardı yetiştiricilerimizin zararını TARSİM karşılamış olacaktı. Bu tür olaylar yaşandığında yetiştiricilerimiz mağdur olmaması için bundan sonra yetiştiricilerimize mutlaka sigorta yaptırmalarını hatırlatmak istiyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

KAYNAK: https://ordu.tarimorman.gov.tr/Haber/1363/Hayvanlarinizi-Sigorta-Yaptirmayi-Unutmayin