İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, “1 Ocak 2024 ve sonrası ilk kez tescil edilen araçlar ile yeniden tescil plakası basılan araçlarda karekod (QR kod) ve tanım numarası bulunması zorunludur” deniliyor.

“Eğer sahte veya APP plaka kullanıyorsanız, derhal bu plakaları çıkartarak, devletin belirlediği standartlara uygun plakaları kullanmaya geçmelisiniz. Çünkü, sahte ve APP plaka kullanmak suçtur ve cezai yaptırımları mevcuttur” vurgusunun yapıldığı paylaşımda cezalar ilgili de şu bilgi yer alıyor: “APP plaka kullanmaya devam edenlere 2 bin 647 TL, sahte plaka kullananlara ise 32 bin 170 TL para cezası ve resmi belgede sahtecilikten dolayı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecektir.”

APP PLAKA NEDİR?

Boğaz ağrısına karşı beş etkili öneri Boğaz ağrısına karşı beş etkili öneri

APP plakanın ne olduğunu çoğu sürücü bilmeyebilir. Bu nedenle APP plaka nedir sorusunun cevabını şöyle verebiliriz: APP plaka, farklı karakter ve şekillerle yazılmış özel tasarımlı araç plakalarını ifade eder. Bu plakalar, sürücülerin araçlarını kişiselleştirmek ve dikkat çekici bir görünüm elde etmek istediği durumlarda tercih edilir. Ancak haberimizde de vurgulandığı gibi APP plaka kullanmak cezai işlem gerektiriyor.    

Editör: Veli Karadeniz