Gemi insanlarının önündeki önemli sorun: Vize Gemi insanlarının önündeki önemli sorun: Vize

Esenler Belediyesi himayesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) desteği ile Şehir ve Düşünce Akademisi tarafından hazırlanan şehirlere dair birçok konuyu ele alan ve özellikle şehirleri afetlere hazırlamaya vurgu yapan "9 Haftalık Eğitim Atölyeleri" programı düzenlenen sertifika programı ile sona erdi. 

Her hafta farklı bir konu çeşitli uzman isimlerle değerlendirilirken, seminerlerin yanı sıra eğitim atölyeleri ve forum tiyatroları da gerçekleştirilerek farkındalığın artırılması hedeflendi.

Şehir ve Düşünce Akademisi sertifika teslim töreninde konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İstanbul için önemli uyarılarda bulundu.

Koyuncu, “Şehirler, uygarlıkları var eden değerler dünyasının somut anıtlarıdır. Bir ülkenin kültürel seviyesi ve yaşam kalitesi; şehir planı, altyapı yatırımları ve mimari tercihleri üzerinden okunabilir. Şehirleri, mühendislik etiği ile mimarlık etiğinin buluştuğu kapsamlı bir dinamik yapı olarak da tanımlayabiliriz. Nitekim sağlam bir altyapı, tutarlı bir şehir planlaması ve estetik bütünlük, mimar ve mühendislerin temel çalışma prensiplerinden birisidir. Mühendislik ve mimarlık alanlarında ülkemizin önde gelen bir eğitim kurumu olarak farklı alanların birbirleriyle kesişim kümeleri oluşturmasından, yani disiplinlerin birbiriyle çalışmasına çok önem veriyoruz” dedi.

Gelişen ve değişen teknolojik imkanlarla birlikte şehirlerin doğru bir stratejiyle doğal afetlere hazırlıklı hale getirilmesi ve bir bilinç oluşturmanın çok önemli olduğunu ifade eden İsmail Koyuncu, şunları söyledi:

6 ŞUBAT DEPREMİNİN ETKİSİ

“Şehir dediğimizde aslında birçok disiplini bir araya getiriyoruz. Alt yapısıyla, mimarlığıyla, planlamasıyla, çevre boyutuyla hepsinin bir araya gelip bunların bir eksende birleşmeleri aslında aklımıza geliyor. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız asrın felaketi niteliğindeki 6 Şubat depremlerin ve son dönemde yaşadığımız bazı olayların etkisi bunları hızlandırıyor.  İTÜ olarak bu anlamda Afet Yönetimi Enstitümüz, Yer Bilimleri Enstitümüz ve yine yeni kurduğumuz Marmara Aktif Fay Tehlike ve Risk Analizi Araştırma Merkezi ile birçok alanda çalışmalar yapıyoruz ve bunları birlikte beraber çalışmaya yönlendiriyoruz.”

AFETLERE DİRENÇLİ ŞEHİRLER

Koyuncu, “Esenler Belediyemizin aslında öncülüğünü yaptığı akıllı şehirler konusu da son dönemde çok öne çıkmaya başladı. Şehirlerimizin ikizini oluşturmak, önceden ikizini oluşturmak ve o ikizi kapsamında 3 boyutlu planlamaları yapmak ve insanın düşünce yapısına uygun şehirler kurmak bu anlamda çok önemli. Esenler Belediyemizin bu anlamda öncülük yaptığını da söyleyebilirim. Burada Akıllı Şehirler Teknokenti kuruldu. İstanbul Teknik Üniversitesi olarak biz de bu teknokentin bir paydaşıyız. Bu anlamda her türlü katkı vermeye hazırız. Esenler Belediyemizle başlattığımız Şehir ve Düşünce Merkezi ile uyguladığımız ‘Afetlere Dirençli Şehirler’ temasında yaklaşık 2 ayı aşan bir süredir eğitim programları devam etti. Hocalarımız ders verdi. Bu çalışmanın 2’ncisini, 3'üncüsünü de yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Editör: Veli Karadeniz