Bu amaçla 1996 yılında hiçbir kâr amacı gütmeden kurulan Millî Reasürans Oda Orkestrası (MROO), İş Sanat Konserleri 2023-2024 sezonu kapsamında “Cumhuriyet Tangoları” adlı konserini gerçekleştirdi. İş Sanat Konser Salonu'nda gerçekleşen konser, erken Cumhuriyet döneminin çok bilindik tangolarının yanında unutulmaya yüz tutmuş, sararmış nota defterlerinde kalmış ezgilerin gün yüzüne çıkmasına katkı sundu. Konseri izleyen müzikseverler, Erken Cumhuriyet’in heyecanının, cesaretinin ve ülküsünün müzikal yansımalarını kusursuz bir yorumla deneyimleme şansı buldu.

VHV Sigorta yatırımlarına devam ediyor VHV Sigorta yatırımlarına devam ediyor

Pandemi döneminde, İş Sanat aracılığı ile gerçekleşen online konserlerde defalarca dinleyiciyle buluşan MROO’nun Cumhuriyet’in 100. yılında, ülkemizin erken dönem tango bestecilerine saygı duruşu niteliğindeki konserinin müzik direktörlüğünü orkestra şefi Hakan Şensoy üstlendi.

Eserlerin tümünün düzenlemelerini yapan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 1. şefi ve besteci Hasan Niyazi Tura’nın bu projeye özel olarak Cumhuriyetimizin 100. yılı şerefine bestelediği ve “Centennial-100. Yıl Tangosu” adını verdiği yeni bir enstrümantal tango da konserde seslendirildi.

Bu özel repertuvarı, Hakan Şensoy yönetimindeki Millî Reasürans Oda Orkestrası eşliğinde İncesaz grubu solistlerinden Ezgi Köker, İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından Teyfik Rodos, Bandoneon sanatçısı Tolga Salman, keman sanatçısı Rüstem Mustafa ve tanınmış piyano virtüözlerimizden Toros Can’dan oluşan tango tutkunu sanatçılar icra etti. Konserde icra edilen altı tangoya Utku Küley & İris Küley ve Avrupa Şampiyonu çift Batuhan Boy& Nida İnceoğlu’ndan oluşan dans çiftlerinin eşliği, ilgi ile izlendi.

Millî Reasürans Oda Orkestrası Hakkında:

Çoğu solistlik kariyerlerini devam ettirmekte olan sanatçıların oluşturduğu Millî Reasürans Oda Orkestrası 1996 yılında kurulmuştur.

 İlk konserini 10 Nisan 1996 tarihinde veren Millî Reasürans Oda Orkestrası, kuruluşundan itibaren aralarında Gürer Aykal, Rengim Gökmen, Hakan Şensoy, Oğuzhan Kavruk, Ender Sakpınar, Cem Mansur, Emin Güven Yaşlıçam, I.Ilarion Galati, Enrique Batiz, Amaury du Closel, Tadeusz Strugała, Yuri Yankov, Miguel del Real, Felipe Carasco, Cikara Imamura, Yalçın Adıgüzel, Franciscoj Maestre,  Paulo Belloli, Peter Jablonsky, Ola Rudner, Arto Noras, Roberto Prosseda, Davide Alogna, Florin Galati, Milos Karadaglic, Steven Isserlis, Davide Formisano, George Dalaras, İdil Biret, Gülsin Onay, Fazıl Say, Cihat Aşkın, Gökhan Aybulus, Efe Baltacıgil, Poyraz Baltacıgil, Bülent Evcil gibi yurt içi ve yurt dışından katılan tanınmış şef ve solistlerle birçok başarılı konsere imza atmıştır.

 Kültürel hayatımızı zenginleştiren çok sesli evrensel müziği konser ve resitaller açılımıyla müzikseverlere sunan Millî Reasürans Oda Orkestrası, her yıl Eylül-Mayıs ayları arasında Millî Reasürans konser salonunda dinleyicilerle buluşmaktadır.

 Düzenli konser dizilerine ek olarak çeşitli ulusal ve uluslararası festivallere de katılan topluluk, “Romantik Dönem Yaylı Müziği” ve “Şensoy Plays Tura” adlı CD’leri yayınlamıştır.

 Millî Reasürans, sanata olan desteğini; 2006, 2008, 2010, 2012, 2014 ve 2023 yıllarında düzenlenen 34, 36, 38, 40, 42 ve 51’inci Uluslararası İstanbul Müzik Festivalleri sponsorluğu ile sürdürmüştür.

Editör: Veli Karadeniz