Magdeburger Sigorta Trabzon’da stratejilerini paylaştı Magdeburger Sigorta Trabzon’da stratejilerini paylaştı

TARSİM’in internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, sözleşmeli tarım ürünlerine ve üretim varlıklarına tarım sigortasının zorunlu olacağı bildiriliyor.
 
Açıklamada, tarım ve orman alanlarında yapılacak düzenlemeleri içeren kanun teklifinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, 23 Mart tarihinde kabul edildiği vurgulanıyor. Kanun teklifiyle  tarımsal üretim sözleşmesine tabi ürünlere veya üretim varlıklarına sigorta yaptırılmasının zorunlu olacağı bildirildi.

Buna göre, tarım sektörüyle ilgili politikaların tespit edilmesi, planlanması ve koordinasyonuyla ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılarak, uygulanmasında Tarım ve Orman Bakanlığı yetkili olacak. Tarımsal üretimin planlanması, gıda güvencesi ve güvenliğinin sağlanması, verimliliğin artırılması, çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin tesis edilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nca belirlenen ürün veya ürün gruplarının üretimine başlanmadan önce Bakanlık’tan izin alınacak.

Bakanlık, arz ve talep miktarıyla yeterlilik derecesini dikkate alarak, hangi ürün veya ürün gruplarının üretileceği ile tarım havzası veya işletme bazında asgari ve azami üretim miktarlarını belirleyecek. Tarımsal üretim sözleşmesine tabi ürünlere veya üretim varlıklarına sigorta yaptırılması da zorunlu olacak.

Editör: Yaren Akkuş