TARSİM heyeti Adana’da saha ziyaretleri gerçekleştirdi TARSİM heyeti Adana’da saha ziyaretleri gerçekleştirdi

Sigorta şirketleri, Rusya’nın Karadeniz limanlarını kullanan petrol tankerlerinden alınan “savaş riski” primini artıracaklarını nakliye şirketlerine iletti.
Sözcü’de yer alan habere göre Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından tankerlerin sigorta ücretlerine savaş risk primi de eklenmişti.
Dört ticaret kaynağının verdiği bilgiye göre, daha önce sigorta edilen yükün yüzde 1’i kadar olan savaş riski primi yüzde 1,02 ila yüzde 1,25 seviyesine yükseldi.
Rusya’nın geçen ay Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesinin ardından hem Rusya hem de Ukrayna’nın Karadeniz egemenlik alanlarındaki askeri faaliyette artış görüldü.
 

ÇOK SAYIDA SALDIRI OLMUŞTU

Son haftalarda Rusya’nın Karadeniz limanlarına çok sayıda saldırı düzenlendi. Ticaret kaynakları, şu ana kadar Rusya’nın petrol terminallerine bir saldırı olmadığını ancak riskin arttığını belirtti.
Primlerdeki artış, Rusya’dan Hindistan’a petrol taşıyan 120 bin ila 200 bin ton kapasiteli her bir Suezmax tankerin sigorta maliyetinin 200 bin dolar artarak yaklaşık 1 milyon dolara yükseleceği anlamına geliyor.

Editör: Hasan Burak Karadeniz