Quick Finans’ın SmartIQ iş birliğiyle yayınladığı 2. El Oto Raporu’nun Mart ayına ait verilerinin yer aldığı güncel sayısında, sektöre dair önemli trendler paylaşıldı.

Sıfır kilometre otoda 2024 yılındaki artış trendi Mart ayında 109 bin 828 satış adedi ile önceki aya göre yüzde 6 artarak rekorlarına devam etti. Ocak-Mart ayı toplamında ise bir önceki yıla göre yüzde 25,2 artış gerçekleşti.

2. El oto pazarı Mart ayına, seçim öncesinin ve Ramazan ayının durgunluk beklentileriyle başladı. Ancak, alıcıların seçim sonrası fiyat artış beklentisi ve finansmana erişimin giderek güçleşeceği ön görüsü ile araç alımlarını seçim öncesine çektiği görüldü. Satıcılar da seçim sonrası benzer beklentiler ile stoklarını eritmek için müşterilerle aynı noktada buluştular. Bu durum,15 yaşına ve 350 bin kilometreye kadar olan araçlarda beklentilerin üzerinde yüzde 40 satış artışı getirdi. Bu paralelde 2. El motorlu araç satıcılarından alınan bilgilere göre, sıfır kilometre ve 2. El araç fiyatları arasındaki denge piyasa normallerine döndü.

Yukarıdaki yorumlar ile aşağıdaki sektörel bazlı verilerin birlikte değerlendirilmesi daha anlamlı olacaktır.

SATIŞLARDA YÜZDE 40’LIK ARTIŞ DİKKAT ÇEKİYOR!

Analizimizde, Mart ayında piyasaya sürülen B, C, D ve E segmenti araç sayısında bir önceki aya göre yüzde 40’lık bir artış olduğunu gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz yılın Mart ayına göre dönemine göre artış oranı yüzde 23 olarak kaydedilmiştir.0

C SEGMENTİ KAYBETTİ, D SEGMENTİ KAZANDI!

B ve E sınıfı araçlar Mart ayında TL bazında fiyat istikrarını korurken, D sınıfı araçlarda yüzde 2’lik bir fiyat artışı saptanmıştır. C sınıfında ise fiyatlar yüzde 2 gerilemiştir. Geçtiğimiz yılın Mart ayına göre en büyük fiyat artışının B segmenti olduğu kaydedilmiştir.

EURO CİNSİNDEN İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ MART’TA DA SÜRÜYOR!

Analizimiz, popüler B,C,D ve E segmenti ikinci el araçların EURO bazında değer kaybına uğradığını ortaya koyuyor. B, C ve D segmentlerindeki araçlar Mart ayında yüzde 3’lük bir fiyat düşüşü sergilerken, E segmenti yüzde 4’lük bir düşüş gösterdi.

B VE D SEGMENT ARAÇLARDA SATIŞ SÜRELERİ KISALIRKEN C VE E SEGMENTTE SÜRELER UZUYOR!

Elektrikli araç satışlarının tavan yapacağı yıl Elektrikli araç satışlarının tavan yapacağı yıl

Aylık ikinci el araç pazar analizleri, B ve D segmentlerindeki otomobillerin satış sürelerinin kısaldığını ortaya koyuyor; B segmenti araçlar 60 günden 58 güne, D segmenti ise 75 günden 74 güne geriledi. Buna karşın C segmentinde 1 günlük artışla 62 günlük satış süresi gözlemlenirken, E segmenti araçlar da 92 günden 95 güne çıkarak daha uzun süre satışta kalmaya başladı.

Uyarı: Bültende verilen bilgiler ve yorumlar, SmartIQ tarafından geçmiş dönem verilerden ve piyasa araştırması sonuçlarından faydalanılarak oluşturulmuş olup, taşıtların özelliklerine veya bölgesine göre değişkenlik gösterebilecektir. Belirtilenlerin herhangi bir ürün veya markaya yönelik tavsiye veya yönlendirme olarak algılanmaması, müşteriler tarafından gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Editör: Hasan Burak Karadeniz