Türkiye'de sigortacılık faaliyetlerine Commercial Union Sigorta A.Ş. (CU) unvanıyla 1988 yılında başlayan Unico Sigorta, 240’a yakın çalışanı, 8 bölgedeki 1.100 acente ve broker’ıyla sektörün en önemli oyuncularından biri olarak faaliyet gösteriyor. 

TARSİM heyetinden Edirne’ye ziyaret TARSİM heyetinden Edirne’ye ziyaret

İlk poliçesini 1988’de yangın sigortası için düzenleyen Unico Sigorta (O dönemki ismiyle Commercial Union), bugün hayat dışı/elementer branşta müşterilerine hizmet sunuyor. 2005 yılında Birleşik Krallık'ın en büyük sigorta şirketlerinden Aviva International Holdings Limited'in hisseleri devralmasıyla 'Aviva Sigorta A.Ş.' şirket unvanı, 2015 yılında Kibele B.V.'nin şirket hisselerini devralması sonrası ise"Unico Sigorta" olarak değişti. Unico Sigorta bugün yüzde 80 Heksagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş., yüzde 20 Kibele B.V. ortaklığıyla yoluna devam ediyor. 

Unico Sigorta, pandemi dönemi sonrasında dünyada ve Türkiye’de yaşanan ekonomik, sosyal değişimler ve belirsizlik ortamının artmasıyla müşterilerinin kendilerini her zamankinden daha fazla güvende hissedecekleri hizmet ihtiyacını anlayıp geliştirmeye yöneltti. 

Şirket, değişen müşteri ihtiyaçlarına hızlı ve en uygun çözümleri sunmak için 2022 yılında “Değişim, Dönüşüm ve Gelişim” üzerine oluşturduğu 3 yıllık iş planını uyguluyor, Ar-Ge ve yatırımlarını sürdürüyor.

 Unico Sigorta, Eylül 2023 sonu 683 milyon 157 bin 342 TL net kâr rakamı elde etmiş olup, öz sermayesi  1 milyar 517 milyon 763 bin 193 TL’ye ulaşmıştır. 9 aylık kâr rakamının Aralık 2022 sonu kârına göre artış oranı yüzde 101’dir. Eylül 2023 sonu öz sermaye kârlılığı ise yüzde 45 olup, yine 9 aylık öz sermaye büyümesi yüzde 85 olmuştur. 

Eylül sonu hasar prim oranına bakıldığında tüm branşlar özelinde yüzde 75 gibi kârlılığa etken oluşturan bir hasar primi olduğuna dikkat çeken Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler konuşmasına şöyle devam etti: “Unico Sigorta olarak 35 yıllık tecrübemiz, donanımlı insan kaynağımız ve güçlü iş ortaklarımız ile sektöre değer katmak için her geçen gün daha çok çalışıyoruz. Eylül ayı itibarıyla açıkladığımız finansal sonuçlarımız da bu istikrarın bir göstergesi.” 

Müşteriye daha iyi hizmet için Ar-Ge Şart…

2024’te hem ürün ve hizmet hem de fiyatlama anlamında geliştirme hedefiyle araştırma geliştirme çalışmalarına öncelik verdiklerini anlatan Güzeler sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl lansmanını yaptığımız sektörde ilk olan Tam Kasko ürünümüz ile müşterilerimize tüm kasko ana ve ek teminatlarını uygun fiyatlarla sunuyoruz. Bu ürüne özel güvence sağladığımız mekanik arıza, donma, eskime, gelir kaybı gibi ek teminatlar ile müşterilerimizi başlarına gelebilecek olası tüm risklere karşı koruyoruz. Ayrıca bireysel müşterilerimize özel lastik saklama hizmetimizi kasko müşterilerimize de ücretsiz olarak sunuyoruz. Bunun yanı sıra UniKobi ürünümüz ile de 25 milyon TL’ye kadar sigorta bedelli 70’e yakın faaliyet alanında kobilerimize deprem, yangın, hırsızlık gibi ana teminatlarımız bulunuyor. Ayrıca sigortalılarımızın ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen gelir kaybı, elektronik cihaz, makine kırılması, kâr kaybı, kira kaybı, 3. Şahıs sorumluluk gibi pek çok ek teminat da sunuyoruz. Üstelik bu poliçeyi düzenlerken müşterilerimizden riziko teftiş, soru formu veya fotoğraf istemeden hızlı bir şekilde hizmet veriyoruz”

Unico Sigorta, ayrıca müşteri odaklı yaklaşımımızı desteklemek için şirketimizde Müşteri Mükemmeliyet Merkezi’ni kurdu. Bu birim ile amaç müşterilerin beklentilerini ve önceliklerini anlayıp, isteklerine saygı duyup, uygun çözümler sunarak geleceğe umutla ilerleyebilecek sürdürülebilir bir yaklaşım geliştirebilmek.

Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler depremlerin ve benzeri tüm doğal afetler tabii ki hepimiz için çok üzücü sonuçlara sebep olduğuna da değindi: “Bizim Unico Sigorta olarak aldığımız en önemli ders deprem sonrası etkilerin hızlı ve etkin çözümüne ilişkin olarak çalışmak oldu. Bu kapsamda Kocaeli Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik Mühendislik Bölümü ile AR-GE tabanlı bir proje çalışması başlattık. Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan bu projeyle hasara neden olan zemin etkisi, faya uzaklık, topografik eğim, yerel jeolojik özellikler, yeraltı suyu seviyesi, deprem ivmesi gibi pek çok etkinin bir arada değerlendirileceği bir çalışma yürüteceğiz.”

Tüm çalışanlarını ve iş ortaklarını da işlerinin odağında tutmanın öncelikleri olduğunu belirten Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler; “Ancak böylesi bir yaklaşımla bu memleketin sigortası olmak mümkün” dedi.

Editör: Hasan Burak Karadeniz