Türkiye Sigorta Birliği’nin organize ettiği 12. Sigorta Haftası kapsamında, 27 Eylül 2023 Çarşamba günü Adana'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda, Adana Sanayi Odası ev sahipliğinde, Sanayici ve KOBİ Gözüyle Deprem Sigortası ve Kahramanmaraş Depreminin Sigortacılık Sektörüne Etkileri panelleri düzenlendi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (TOBB SEİK) Başkanı Ahmet Nedim Erdem, "Sanayici ve Kobi Gözüyle Deprem Sigortası” konulu panelde, Zorunlu Afet Sigortaları alanında yeni bir eksperlik dalı ihdas edilmesini önerdi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’ın açılışını gerçekleştirdiği programda, moderatörlüğünü TSB Genel sekreteri Özgür Obalı'nın yaptığı ‘Sanayici ve Kobi Gözüyle Deprem Sigortası’ başlıklı panele, SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, TOBB SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erdem, SAİK Başkanı Levent Korkut, TSB Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Ölken,  Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkan Yardımcısı Tarık Serpil panelist olarak katıldı.

Panelde, teminat bulunamayan risklerle ilgili yapılan çalışmalar, büyük işletmeler ve KOBİ’lerin sigorta yaptırırken nelere dikkat etmesi ve hangi sigorta ürünlerine yönelmeleri gerektiği, Türkiye’yi ağırlıklı olarak hangi risklerin beklediği, Sanayici ve KOBİ’lerin bu risklerden nasıl korunabilecekleri, eksik sigortadan sakınma, Mutabakatlı Kıymet Takdiri çalışmasının önemi, 2024 yılı poliçe fiyatları konusunda beklentilerin neler olduğu, konuları ele alındı.

TOBB SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erdem panelde, sigortalıların hasar anında ve sonraki süreçte nelere dikkat etmeleri gerektiği hususunda bilgilendirme yaparak, koruma ve kurtarma faaliyetlerinin önemini vurguladı.

Programın ikinci bölümünde, Adana Ticaret Odası Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Berkan Ağar’ın açış konuşmasının ardından ‘Kahramanmaraş Depreminin Sigortacılık Sektörüne Etkileri’ başlıklı panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez'in yaptığı panelde, Kahramanmaraş depreminden sonra ihtiyari deprem ve yangın sigortalarına ilişkin değişikliler, depremin Sigorta Acenteleri ve Sigorta Eksperlerine etkileri, 2024 yılında Deprem bölgesinde ve tüm Türkiye’de ticari rizikolarda poliçe fiyatlarının nasıl gelişeceği hususları ele alındı.

Seyahat planınız güvence altında mı? Seyahat planınız güvence altında mı?

Söz konusu panelde, TOBB SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erdem, Kahramanmaraş Depreminde zorunlu deprem sigortası alanında eksperlerin üstlendiği hasar dosya verilerine ilişkin bilgiler sunarak, olası İstanbul depreminde hasar tespit çalışmalarının etkin ve hızlı bir şekilde tamamlanması için alınması gereken önlemleri sıraladı. Erdem, Zorunlu Afet Sigortaları alanında yeni bir eksperlik dalı ihdas edilmesini önerdi.

Panellerin soru cevap bölümünde katılımcılar soru ve taleplerini yetkililere iletme imkânı buldular.

Sigorta Haftası etkinlikleri kapsamında, TOBB SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erdem ile sigorta yetkililerinden oluşan heyet, Adana Ticaret Odası tarafından organize edilen Atatürk Anıtına Çelenk Sunma törenine de katılım sağladı.

Editör: Veli Karadeniz