İş Bankası ve Anadolu Sigorta’dan Türkiye’de bir ilk İş Bankası ve Anadolu Sigorta’dan Türkiye’de bir ilk

Tarım Sigortaları Sistemi modelinin kardeş ülke Azerbaycan’da geliştirilmesi için rehberliğini sürdüren TARSİM, 2023 yılı değerlendirme toplantısını gerçekleştirmek üzere 2 Ekim tarihinde Aqrar Sigorta Fondu’nu ziyaret etti.
Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü ve TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Osman Yıldız, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkan Yardımcısı ve TARSİM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Ebru Gençosmanoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özdemir, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme Denetleme Kurumu (SEDDK) Daire Başkanı ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Barış Taşkesen ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Bekir Engürülü’nün katıldığı program çerçevesinde, Aqrar Sigorta Fondu Genel Müdürü Fuad Sadigov ve beraberindeki heyet ile birlikte 2023 yılı değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.


Toplantıda Aqrar Sigorta Fondu Genel Müdürü Fuad SADİGOV, TARSİM heyetinin ziyaretinden ve rehberliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başkan Dr. Osman Yıldız’a, Başkan Yardımcısı Fatma Ebru Gençosmanoğlu’na ve Genel Müdür Engülü’ye plaket takdim etti. Plaket takdiminin ardından Başkan Dr. Osman Yıldız, Azerbaycanlı basın mensuplarına iki ülke arasındaki iş birliği ve sürdürülen çalışmalar hakkında bilgiler vererek, soruları yanıtladı. Dr. Osman Yıldız, Azerbaycan ile Türkiye arasında tarım sigortaları alanındaki iş birliğinin zaman içinde geliştiğini ve Azerbaycan'da tarım sigortası mekanizmasının başarıyla uygulandığını, Türk Devletleri arasında ortak bir Tarım Sigortası Sistemi kurulması için Özbekistan'da da çalışmalara devam ettiklerini belirtti.
TARSİM Heyeti toplantının ardından, Azerbaycan Tarım Bakan Yardımcısı İlhama Gadimova ile temaslarda bulundu. Görüşmede, tarımın ve toprağın önemi vurgulanarak, Türk Dünyasında beraber hareket edilmesinin ve üretim potansiyelinin artırılmasının önemine değinildi. İlerleyen dönemlerde lisanslı depoculuk ve ticaret borsalarının Azerbaycan’da da geliştirilmesi ve Gelir Koruma Sigortası’nın hayata geçirilmesi için destek verilebileceğini belirten Heyet temsilcileri; Azerbaycan’da Kuraklık Verim Sigortasının oluşturulabilmesi ve TARSİM’in tecrübelerinden faydalanabilmesi için Azerbaycan Heyeti’ni Türkiye’ye davet etti. TARSİM Heyeti aynı gün, Bakü Türk Şehitliği’ni de ziyaret ederek, Bakü Muharebesi’nde şehit olan askerleri rahmetle andı.

Editör: Hasan Burak Karadeniz