Her Yaşta’ kurumsal sosyal sorumluluk projesiyle 2019 yılından itibaren Türkiye’de ‘yaşlanma’ ile ilgili toplumsal sorunu ele alan ilk şirket olan AgeSA, yaşın hayallerin önünde bir engel değil sadece bir rakam olduğunu ‘Her Yaşta Yollarda’ ile bir kez daha kanıtladı. 81 yaşındaki Neptün Bozkır ve 51 yaşındaki oğlu Cenk Bozkır, motosikletle Sicilya turu hayalini AgeSA desteğiyle gerçeğe dönüştürdü. Baba-oğulun 26 Eylül’de İpsala’dan başlayan yolculuğu, 8 Ekim’de İtalya’nın Trieste şehrinde tamamlandı. İkili, yaklaşık 3 bin 500 kilometrelik parkuru, scooter motosikletleri ile kat etti.

BABA OĞUL ETNA YANARDAĞI’NA TIRMANDI

İtalya’da ilk önce Brindisi şehri ve az seyyahın seyahat ettiği Puglia bölgesini gezen baba-oğul; Alberobello’nun Hobbit tarzı evlerini ziyaret etti. Ardından Calabria bölgesine geçen ikili; Sicilya’daki ilk durakları Messina’da şehrin motosiklet kulübü tarafınca sürpriz bir törenle karşılandı. Ünlü yönetmen Luc Besson’nun baş yapıtı ‘Derinlik Sarhoşluğu’ filminin doğal seti Taormina’yı gezen baba-oğul; otomobillerin dahi zorlukla çıkabildiği, halen faal 3 bin 357 metre yüksekliğindeki Etna Yanardağı’na motosikletleriyle tırmandı. Catania şehrinin ardından, meşhur ‘Godfather filminin mekanı’ olan Palermo’nun renkli sokaklarını dolaştı.

Genova ve Toskana Vadisi’ndeki dünyanın en ünlü motosiklet müzesinin bulunduğu Pontedera kasabasını ziyaret ettiler. Toskana bölgesinin eşsiz manzaraları altında kırsalda sürüş yapan ikili; İtalya’da son uğrak noktaları Trieste şehri ardından İstanbul’a döndü.

“HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMENİN YAŞI YOK!

Yol boyunca yaşlarını ve nereden geldiklerini duyanların şaşkın bakışları ve tebrikleriyle karşılaştıklarını söyleyen Neptün Bozkır, “Bence hayallerimizi gerçekleştirmenin yaşı yok! Bunu oğlumla birlikte çıktığımız bu seyahatle kanıtladığımıza inanıyorum. 81 yaşındayım, kimilerine göre evde köşemde oturup bulmacamı çözmeliyim. Ne işim var, İtalya’da? Ben hayatıma güzellik katmanın, oğlumla birlikte yeni anılar biriktirmenin, hayallerimi gerçeğe dönüştürmenin 81 yaşında da mümkün olduğunu gösterdim. Umarım, yaptıklarım yaşıtlarıma da cesaret verir” dedi.

Gönüllü BES 9 milyon eşiğini geride bıraktı Gönüllü BES 9 milyon eşiğini geride bıraktı

“SENİN YAŞINDA BİRİ İÇİN MOTOSİKLETLE BÖYLE BİR SEYAHAT DELİLİK” DEDİLER

Babasıyla birlikte gelecek yolculukları için şimdiden planlama yapmaya başladıklarını anlatan Cenk Bozkır ise seyahatlerine dair şunları anlattı: “İpsala’dan çıkış yaptığımızda şiddetli bir fırtına vardı. Selanik girişi ve Olimpos dağları tırmanışında şiddetli yağıştan ve fırtınadan, yoldaki tüneller sayesinde kıl payı kurtulduk. Babamla birlikte unutulmaz anlar yaşadık. Bu yolculuğu planlarken birçok kişi bana ‘Senin yaşında biri için motosikletle böyle bir seyahat delilik! Bir de babanı yanına alıyorsun’ dedi. Ama ben babamla yıllardır hayalini kurduğumuz bu seyahatten vazgeçmedim. AgeSA’da bu yolculukta yanımızda oldu. AgeSA’ya çok teşekkür ediyor, herkesi hayallerinin peşinden koşmaya çağırıyorum.”

Editör: Veli Karadeniz