SİGORTAMNEWS / Bülten

Cisco Live 2023 etkinliği, küresel Cisco topluluğunu bir araya getirirken, sergilenen inovasyonlar, katılımcılara daha kapsayıcı bir gelecek inşa etmek için ilham verdi. 4-8 Haziran’da ABD’nin Las Vegas kentinde gerçekleşen etkinliğe 20 bin kadar konuk fiziksel olarak, tüm dünyadan yaklaşık bir milyon kişi de online katılım gösterdi. 

Cisco İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Chuck Robbins, etkinlik ve Cisco’nun çalışmaları hakkında şunları söyledi: “Cisco Live etkinliğinde, portföyümüzdeki çığır açan yenilikleri ve bir dizi yeni yetkinliği paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Müşterilerimizin karşılaştıkları zorlukları, teknolojiyi kullanarak çözmelerine yardımcı olan bir şirket olarak Cisco'nun önünde büyük bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Gerek güvenlik, bağlantı ve uygulamalar gerekse de sürdürülebilirlik başlıklarında Cisco; müşterilerimizin dönüşüme imza atarak uyum sağlamalarına yardımcı olmak için tercih ettikleri bir iş ortağıdır. Etkinlikte; daha basit, daha kapsayıcı ve daha sürdürülebilir olma vizyonumuz kapsamında, ekiplerimizin üzerinde çalıştığı tüm yenilikleri paylaşmaktan çok mutluyuz.”

Daha sade ama daha gelişmiş kullanıcı deneyimi

Cisco Live etkinliğinde networking (ağ), güvenlik, iş birliği ve optimize edilmiş uygulama teklifleri kapsamında yeni teknolojiler ve ürün geliştirmeleri sergilendi. Ayrıca şirket, platformlara ve buluta geçişini hızlandırarak, ürün portföyünü önemli ölçüde basitleştirerek, müşteriler ve iş ortakları için daha birleşik bir deneyim vizyonunu açıkladı.

Cisco’nun State of Global Innovation raporuna göre, BT çalışanlarının %85’i, BT sistemlerinde basitliğe önem veriyor. Cisco Live’de duyurulan yeni teknolojiler de Cisco'nun kullanıcı deneyimlerini basitleştirme ve geliştirme taahhüdünün altını çiziyor. Duyurulan teknolojiler arasında şunlar yer alıyor:

• Cisco Networking Cloud: Basitleştirme üzerine kurulu olan Cisco Networking Cloud vizyonu, Cisco'nun tüm networking etki alanlarını sorunsuz bir şekilde yönetmeyi sağlayan tek bir platform deneyimini nasıl sunacağını ayrıntılarıyla gösteriyor. Proaktif ağ yönetimi, siloların ortadan kaldırılması, performans garantisi ve daha az insan iş yükü için güçlü ve akıllı bir platform...

• Cisco Güvenlik Gelişmeleri: Bir güvenlik hizmet (SSE) çözümü olan Yeni Cisco Secure Access, tek bir platform üzerinde her yerde, tüm cihazlarda ve uygulamalarda kusursuz erişim sağlıyor. Cisco’nun yeni Secure Firewall 4200 ürünü, tüm ortamlarda üst düzey güvenlik sağlayan Cisco Multicloud Defense ile birlikte iş yerlerinde veya hareket halindeyken kesintisiz bağlantı deneyimleri sunuyor.

• Cloud Native Application Security (bulut yerel uygulama güvenliği): Panoptica'ya gelen, günümüzün dağıtık, çok bulutlu ortamlarında koddan geliştirme aşamasına ve üretim çalışma zamanına kadar tam bulut yerel uygulama yaşam döngüsü koruması sağlayacak gelişmiş özellikler.

Teknoloji şirketleri için en büyük 10 fırsat Teknoloji şirketleri için en büyük 10 fırsat

• Full-Stack Observability (FSO): Cisco, FSO platformunun genel kullanılabilirliğini duyurdu. Bu platform sayesinde müşteriler, açık ve genişletilebilir bir mimariye kurulu sağlam bir uygulama ekosistemi geliştirebilecek. Buna tek tüketim modelinde yer alan yeni ve benzersiz kullanım senaryoları da dahil. Ayrıca Cisco’nun AppDynamics ve ThousandEyes arasında kurduğu yeni çift yönlü entegrasyon sayesinde, müşterilerin dijital deneyimleri daha iyi bir şekilde izlenebilecek, hızla eyleme dönüşebilen öneriler ve bulgularla gözlemlenebilirlik açıkları kapatılacak.

• Yapay Zekâ Destekli Güvenlik ve Hibrit Çalışma Özellikleri: Cisco'nun Webex’te sunduğu yeni üretken yapay zekâ destekli özetleme özelliği, üretkenliği artırarak müşteri deneyimini daha üst boyutlara taşıyor. Ayrıca Cisco Security Cloud’da yer alan yeni yapay zekâ becerileri; karmaşıklığı ortadan kaldırıyor ve tehditlere müdahaleyi hızlandırıyor. Cisco ayrıca, hibrit iş yerleri için sürekli gerçekleştirdiği gelişmeleri desteklemek üzere müşterilerin en yaygın kullandığı iş yeri uygulamalarında devreye alınacak olan Room Bar Pro’yu, en güçlü işlemciyle birlikte duyurdu.

Cisco, müşteri ve çözüm ortağı inovasyonlarını destekliyor

Cisco Live etkinliğinde duyurulan yenilikler, müşterilerin ve çözüm ortaklarının karşı karşıya olduğu en büyük güçlükleri doğrudan ele alırken, Cisco’nun sektör lideri uygulamalarını ve teknolojilerini kullanarak kendi yeniliklerine imza atmalarını da sağlıyor:

• Cisco Stadyumu: Cisco, dünya çapındaki stadyumlarda izleyicilerin kusursuz deneyimler yaşamasını sağlıyor. Bir maçta hakemlik yapacak olan katılımcılar, karar vermek üzere anında tekrar oynatma teknolojisini deneyimleyecekler.

• Otonom Yaşam Projesi: Ignite Technology ve bir sivil toplum örgütü olan Launchcode, farklı yetkinliklere ve donanımlara sahip bireylerin bağımsız yaşam hayalini gerçeğe dönüştürmek üzere güçlerini birleştirip, Country Digital Acceleration Program (CDA - Ülke Dijital Hızlandırma Programı) ve Cisco Innovation Labs ile iş birliği yaptı. Ziyaretçiler, akıllı teknolojilerin hayalleri nasıl gerçeğe dönüştürdüğünü görmek için etkileşimli bir ev turuna katılacaklar.

• Akıllı Bina Teknolojisi: İnşaat sektöründe enerji kullanımını ve karbon emisyonlarını azaltmak üzere enerji, ısı, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerini kontrol ve optimize etmek için bina sahiplerine ve tesis yöneticilerine daha fazla görünürlük sağlayan, Schneider Electric ile geliştirilen ortak bir çözüm.

Cisco’dan sürdürülebilirlik ve yapay zekâ çözümleri

Cisco’nun gerçekleştirdiği State of Global Innovation anketine göre teknoloji yeniliklerinin önemi konusunda en çok söz edilen unsur, daha sürdürülebilir, enerji verimli veya ekolojik olarak bilinçli teknoloji seçenekleri oluşturmak. Sürdürülebilirliğin bir iş zorunluluğu olduğuna inanan Cisco, enerji verimliliğini artırmaya, döngüsel ekonomi ilkelerini benimsemeye ve müşterilerin sürdürülebilirlik hedeflerini hızlandırmalarını sağlayan ürün ve çözümler geliştirmeye odaklanıyor.

Cisco, ürün ve çözümlerinde sürdürülebilirlik ve enerji yönetimine öncelik vermeye devam ediyor. Nitekim Cisco Live’da, iş ortaklarıyla birlikte müşterilerin sürdürülebilirlik hedeflerine en hızlı ve efektif şekilde ilerlemelerini sağlamaya yönelik yol haritası duyuruldu.

Cisco aynı zamanda; ağ, güvenlik ve iş birliği portföylerinde yapay zekâdan yararlanma konusunda uzun süredir lider konumunu sürdürüyor. Cisco'nun yapay zekâ kullanımına yönelik portföyünde, akıllı ağlar ve bağlanabilirlik, siber güvenlik, satış ve destek, sohbet robotları ve hibrit çalışma araçları gibi çok çeşitli kullanım senaryoları ve kurumsal çözümler yer alıyor. Cisco bu çerçevede, kuruluşların iş gücünde üretkenliği ve sadeliği artırmasına yardımcı olacak yeni, güçlü ve üretken yapay zekâ teknolojisini de Cisco Live etkinliğinde tanıttı.

Editör: Yaren Akkuş