SİGORTAMNEWS / BÜLTEN

Bir anlamda Antalya’nın sigortalılık röntgenini çeken Generali Sigorta, kendi verilerine göre bu ilin sigortalı istatistiklerini açıkladı.  Generali Sigorta’dan Antalya’da sigorta hizmeti alanların yüzde 55’i, 35-55 yaş aralığındaki bireylerden oluşuyor. Bu kişilerin genel yaş ortalaması ise 47 olarak istatistiklere yansıdı.

Büyük çapta hasar meydana geldi Büyük çapta hasar meydana geldi

Antalyalıların en çok tercih ettiği sigortacılık ürün ve hizmetleri ise sırasıyla konut sigortası, seyahat sigortası ve zorunlu deprem sigortası (DASK) oldu.

Erkek müşterilerin oranı daha fazla

Antalyalıların çağrı merkezi, web sitesi ve acente kanalı üzerinden sigortacılık ürünlerini alma yüzdelerine göz atıldığında, yüzde 35 kadım ve yüzde 65 erkek dağılımı istatistiklere yansıdı.

Müşterilerin yüzde 91’i acente kanalını kullanıyor

Antalyalıların sigorta ürünlerini satın alma alışkanlıklarına bakıldığında ise müşterilerin yüzde 91’lik kısmı acenteleri tercih ediyor. Geriye kalan yüzde 9’luk kesim ise direkt kanal müşterisi olarak ön plana çıkıyor. Antalya’daki sigorta müşterilerinin büyük bir bölümünün acente kanalı kullanma eğiliminin oldukça yüksek olduğu görülüyor.

Poliçe yenileme oranı ortalamanın üzerinde

Antalya’daki sigorta ürünü satın alan müşterilerin, yeni iş müşteri oranı yüzde 62, yenileme oranı ise yüzde 38 olarak belirlendi. Poliçe yenileme oranı yüzde 35’lik ortalamanın üzerinde seyrediyor. Bu rakam tüketici ömür değerinin Antalya özelinde ortalamanın üzerinde olduğunu gösteriyor.

Editör: Veli Karadeniz