Türkiye’nin otomobil dikeyinde ilk online ilan platformu arabam.com, mart ayının ikinci el ilan verilerine dayanarak hazırlanan analizi paylaştı. İlan fiyatları baz alınarak oluşturulan arabam.com aylık fiyat endeksine göre; Mart ayında ikinci el araç fiyatlarında yüzde 1 puanlık yükseliş gözlemlendi. Bu artış, daha çok 800 bin TL’nin üzerindeki araçlara yansıdı. Sıfır araçlardaki kampanyaların bitişi ve fiyat artışları, ikinci el araç fiyatlarını da yukarı yönlü etkileyeceği sinyalini veriyor. Bu durumda yükselişe geçeceği ön görülen ikinci el otomobil arzı ile birlikte fiyat artışının da enflasyondaki değişimi önümüzdeki aylarda yakalaması bekleniyor.

Türkiye’nin otomobil dikeyinde ilk online ilan platformu arabam.com, Mart ayının merakla beklenen ikinci el ilan verilerini paylaştı. Bu verilere göre mart ayında ikinci el araç fiyatlarında yüzde 1 puanlık artış görüldü. İlan fiyatları bazında analizlere göre ikinci el araçların ortalama fiyatı 679 bin 4 TL oldu. 5 yaşa kadar olan araçların ilan oranı arttı. Mart ayında ilanı en çok görülen markalar Fiat, Renault, Volkswagen; en çok görüntülen modeller ise Clio, Astra, Megane oldu.

2. el otomobil piyasasının nabzını tutan arabam.com’un mart ayı ilanlarında gözlemlenen diğer trendler şöyle gerçekleşti:

İLANLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN MARKALAR FİAT VE RENAULT OLDU

arabam.com’da ilanlarda en çok görülen markalarda sıralama yılbaşından bu yana değişmedi. Mart’ta da ilanlarda en çok görülen markalar sırasıyla Fiat, Renault, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen oldu. İlanlara model özelinde bakıldığında ise mart ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri sırasıyla Clio, Astra, Megane, Focus, Corolla, Egea, Civic ve Polo oldu. Bu modelleri ise Volkswagen Passat ve Opel Corsa takip etti.

QASHQAİ MART AYINDA YİNE LİSTENİN EN BAŞINDA

arabam.com’da yayınlanan 2. el arazi/SUV/pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında, mart ayında Nissan Qashqai liderliğini korudu. Qashqai modelini sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Fiat Egea Cross, Peugeot 3008, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Peugeot 2008, Mitsubishi L 200 ve Nissan Juke izledi.

Elektrikli araç satışlarının tavan yapacağı yıl Elektrikli araç satışlarının tavan yapacağı yıl

YAŞI GENÇ ARAÇLARIN İLAN SAYISI ARTTI

arabam.com’da mart ayında 5 yaşına kadar olan araçların oranı yüzde 2 puan artarak, ilanlarda yüzde 18 oranı ile yer aldı. 10-20 yaş arası araçlarda ise yüzde 1.2 puanlık azalma görüldü. Ayrıca düz vitesli araçların da ilanlardaki oranı yüzde 2 puan azaldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin verilerine göre 2024 yılında satışa sunulan her 10 otomobilden 9'u otomatik vitesli. Bu veriler incelendiğinde teknolojinin gelişmesiyle beraber otomatik vitesli araçlara yönelim arabam.com’daki ilanlarda da hissedilmeye başlandı.

800 BİN TL’NİN ÜZERİNDEKİ ARAÇ FİYATLARI ARTTI

Mart ayında ilanlarda 800 bin TL’nin üzerindeki araçlar, ağırlıklı 1 milyon TL üzerindeki araçlar olmak üzere, yüzde 2 arttı. İlanlardaki 500 bin 1 TL – 600 bin TL fiyat aralığındaki araçlar ise yüzde 1 azaldı. 500 bin TL ve altı araçların ilan oranı yüzde 47, 500 bin 1 TL – 600 bin TL aralığındaki araçlar ile 1 milyon TL ve üzeri araçların oranı ise yüzde 12 oldu. 600bin 1 – 700 bin TL aralığındaki araçların oranı yüzde 11, 800 bin 1 – 1 milyon TL aralığındaki araçların oranı yüzde 8 ve 1 milyon TL’nin üzerindeki araçların oranı yüzde 12 şeklinde gerçekleşti.

Editör: Veli Karadeniz