Sabancı Holding ve Ageas iştiraki olan AgeSA, iklim değişikliği ile mücadelede temel odak alanlarını, eylemlerini, hedeflerini ve yaklaşımını içeren iklim stratejisinin yer aldığı “İklimle Bağlantılı Finansal Beyan Görev Gücü raporunu kamuoyuyla paylaştı.  Kendine “2050 Net Sıfır Emisyon” hedefini koyan AgeSA, yıl sonuna kadar sürdürülebilirlik odaklı ürün ve hizmetlerden elde ettiği gelirin payını yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyor.

Bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün lider kuruluşlarından AgeSA, iklim değişikliğinden kaynaklanan risklerin ve oluşabilecek fırsatların nasıl yönetildiğini aktardığı “İklimle Bağlantılı Finansal Beyan Görev Gücü” (Task Force on Climate Related Financial Disclosures – TCFD” raporunu ilk kez yayınladı.

Raporda AgeSA’nın düşük karbonlu ekonomiye geçişi hızlandırmaya ve toplumsal refahı artırmaya destek olmak için ürün ve hizmetler geliştirerek; “2050 Net Sıfır Emisyon” hedefine doğru emin adımlarla ilerlediğinin altı çizildi. Raporda ayrıca AgeSA’nın sürdürülebilirliği operasyonlarının her alanına yerleştirmeyi, çevresel ve sosyal etkilere odaklanmayı ve yatırım girişimleri aracılığıyla sürdürülebilir bir geleceğe aktif olarak katkıda bulunmayı amaçladığına dikkat çekildi.

Türkiye Hayat Emeklilik’ten VakıfBank Troy Kart’a üç taksit Türkiye Hayat Emeklilik’ten VakıfBank Troy Kart’a üç taksit

Çevresel ve sosyal etkiyi ön planda tutan bir bakış açısıyla tüm faaliyetleri ve yatırımlarıyla sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmayı hedefleyen AgeSA, sürdürülebilirliği iş stratejisinin temel bir unsuru olarak görüyor. Bu çerçevede tüm faaliyetleri sağlıklı sonuçlar üreten sürdürülebilirlik stratejisi kılavuzluğunda ilerliyor. Şirket, karbon emisyonlarını azaltmak için spesifik yol haritaları ve hedefler oluşturuyor.

Bu çerçevede LEED Gold Yeşil Ofis Belgesi’ni alan, Bilime Dayalı Hedefler Girişimi (SBTi) uyumlu hedefler belirleyen, verimli enerji tüketimine yönelik uygulamaları hayata geçiren AgeSA, ayrıca uluslararası standartlarda kabul görmüş yenilenebilir enerji sertifikalarını kullanarak yüzde 100 çevre dostu enerji tüketmeye başladı. Araç filosunun yüzde 96’sını hibrit araçlara dönüştüren AgeSA, önümüzdeki dönemde araç filosunun tamamını elektrikli araçlara dönüştürmeyi planlıyor. Bunun yanı sıra Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile bağlantılı ürün ve hizmetler geliştirmeye devam eden AgeSA, yıl sonuna kadar sürdürülebilirlik odaklı ürün ve hizmetlerden elde ettiği gelirin payını yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyor.

Editör: Veli Karadeniz