Allianz Trade’nin Ekonomik Araştırmalar Sektor Risk Raporu ile ilgili sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım şöyle:

2024 yılı, küresel otomotiv sektöründe önemli değişimler ve zorluklarla karşı karşıya kalacağımız bir yıl olacak. Geçmiş yıllarda yaşanan büyük olayların etkisiyle, sektörün bugün karşı karşıya olduğu pek çok zorluk bulunuyor. İşte sektördeki öne çıkan gelişmeler:

Yavaşlayan Pazar ve Düşen Marjlar:

2023 yılında güçlü bir toparlanmanın ardından, küresel otomotiv pazarı, beklenen ivme kaybıyla karşı karşıya. Hem artan rekabet hem de belirsizlik ortamı, otomobil üreticilerinin fiyatlandırma gücünde azalma ve marjlarının daralmasına yol açıyor. Özellikle, pandeminin etkisiyle tüketicilerin harcama alışkanlıklarında yaşanan değişimler, sektördeki belirsizliği artırıyor.

Elektrikli Araçlar:

FED yüzünden o ülkeler emniyet kemeri bağladı FED yüzünden o ülkeler emniyet kemeri bağladı

Elektrikli araçlar, küresel otomotiv sektöründe hızla büyüyen bir segment haline geliyor. Çevre dostu ve düşük maliyetli seçeneklerin giderek artan talebiyle birlikte, elektrikli araçlar pazarının büyüme potansiyeli oldukça yüksek. 2024 yılında, yeni elektrikli yolcu araçlarının satışının yüzde 32.8 artması bekleniyor. Ancak, bu büyüme, özellikle gelişmekte olan pazarlarda ve rekabetin yoğun olduğu bölgelerde belirli zorluklarla karşılaşabilir.

Bölgesel Değişimler:

Çin'in yükselen bir EV gücü haline gelmesiyle birlikte, bölgesel dinamiklerde önemli değişiklikler yaşanıyor. Avrupa ve ABD gibi geleneksel otomobil üreticileri, Çin kaynaklı bileşenlere olan bağımlılıkları ve yerel endüstrilere olan etkilerinden endişe duyarak, artan ticaret engelleri ve denetimlerle yanıt veriyor. Bu değişimler, sektördeki dengeleri kökten değiştirebilir.

Politik Belirsizlikler:

ABD'de ve diğer ülkelerde, politik belirsizlikler otomotiv sektörünün geleceğini belirsiz kılıyor. Pragmatik endüstriyel politikaların yanı sıra politik belirsizlikler ve mali zorluklar, sektörün karşı karşıya olduğu başlıca zorluklar arasında yer alıyor. Bu belirsizlikler, otomobil üreticilerinin stratejilerini belirlemede ve uzun vadeli planlarını yapmada zorlanmalarına neden olabilir.

KAYNAK

Editör: Hasan Burak Karadeniz