Acentesinden şirket yöneticisine, eksperinden asistansına kadar sigorta sektörüyle ilintili herkesin yakındığı nokta Türkiye’deki sigorta bilinirliğinin düşüklüğüdür. “Sigortalanma oranı yeterli düzeyde değil” cümlesini hemen hemen her sigortacıdan duyarsınız.

Peki, sigorta bilinirliğini yükseltmek için ne yapılmalı?

Sözde motorculara Quick Routes tepkisi Sözde motorculara Quick Routes tepkisi

Herkes bu soruya cevap arar ama bir türlü o malum bilinirlik istenilen seviyeye gelmez.

Kimi, “Sigorta bilgisi ilkokuldan itibaren ders olarak okutulmalı” der, kimi “Daha fazla tanıtım yapılmalı” der… Daha bir sürü çözüm bulunabilir. Bunların hepsi sigorta bilinirliğini artırabilir.

Fakat bizce en etkili yöntem, toplumda memnun sigortalıların artmasıdır. Her memnun sigortalı mutlaka bu memnuniyetini başkalarına da aktaracaktır.

İşte size memnun sigortalıya güzel bir örnek…   

Biz buna Kamu Aydınlatma Platformu’ndaki (KAP) şirket bildirimlerinde rastladık. Yani olay kesinlikle doğru.

Türkiye’nin önde gelen tekstil ihracatçı şirketlerinden olan Hateks, 6 Şubat depreminde meydana gelen zararının tamamının sigorta şirketi tarafından karşılandığını KAP’a bildirdi. Tam entegre olan Hateks, ev tekstili ihracatçılığı yapan büyük bir üretim şirketidir. Şirket 1973 yılında Hatay Antakya’da kuruldu.

Hateks’in KAP’a yaptığı bildirim şöyle:

"16.02.2023 tarihli özel durum açıklamamızda, Şirketimizin Anadolu Sigorta ile akdettiği emtia sigorta poliçesi ve işyeri sigorta poliçesi (bina, makine, tesisat, demirbaş poliçesi) bulunduğu, 16.06.2023 tarihli özel durum açıklamamamızda 6 Şubat depreminde meydana gelen emtia hasarı karşılığında Anadolu Sigorta tarafından şirketimize 1.374.641-USD ödeme yapıldığı kamuya duyurulmuştu.

Anadolu Sigorta tarafından Şirketimize işyeri poliçesi kapsamında ayrıca 10.451.262,34-USD ödeme yapılmış olup, 08.11.2023 itibariyle Anadolu Sigorta ile mutabık kalınarak hasar dosyalarımız kapatılmıştır. Böylelikle 6 Şubat depreminde Şirketimizin üretim tesislerinde meydana gelen hasarın tümü sigorta poliçelerimiz kapsamında Anadolu Sigorta tarafından karşılanmıştır." 

Depremden önce varlıklarını sigorta koruması altına alan Hateks, depremden sonra tüm zararını poliçe dahilinde geri alıyor.

Hatay’da veya depremde zarar gören diğer illerde yer alan şirketlerin hepsi sigortalı mıydı?

Hayır değildi.

Şimdi o şirketlerin sahip veya yöneticileri, Hateks örneğini görünce kendi varlıklarını sigortalatmaz mı?

Tabii ki sigortalatır.

O sebeple bu tip örneklerin çoğaltılması gerekiyor.

Editör: Hasan Burak Karadeniz