Devlet Destekli Tarım Sigortaları kapsamında Konya ili genelinde uygulamaya alınan Gelir Koruma Sigortası’nın tanıtılması amacıyla, TARSİM’in ev sahipliğinde, 13 Ocak tarihinde Konya’da lansman toplantısı düzenlendi. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’nin katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü ve TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Demirok, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkan Yardımcısı ve TARSİM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Ebru Gençosmanoğlu ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal konuşma yaptı. Aynı zamanda TARSİM Çiftçi Hikayeleri Projesi filminin de ilk kez gösteriminin yapıldığı toplantı, konuşmaların ardından gerçekleştirilen plaket takdimi ile son buldu. 

Bir SÜT gecesi daha böyle geçti Bir SÜT gecesi daha böyle geçti

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi konuşmasında, 2022 yılında 296 milyar liralık tarımsal varlığın sigortalandığını, bu rakamın daha da yukarıda olmasını arzu ettiğini belirterek, "Mutlak surette tarım sigortasına daha fazla dikkat kesilmemiz, ilgi göstermemiz gerekiyor. Yaptığımız iş, her türlü doluya, sele, taşkına, kuraklığa açık olan bir faaliyet. Gelir Koruma Sigortası, Avrupa’da ilk kez ülkemizde uygulanıyor. Konya’da buğday üreticilerimiz için uygulanmaya başladı. Afetlerin yanı sıra fiyat dalgalanmaları nedeniyle olabilecek gelir kayıplarına karşı da üreticimizi koruyacağız" dedi.

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise konuşmasında tarım sigortasının önemine değinerek; gıdanın güvenliğinin sağlanmasının, sağlıklı ve yeterli gıdaya erişimin, özellikle önümüzdeki dönemde küresel ve iklimsel risklerin kontrol altında tutulmasıyla mümkün olabileceğini ve bunun da sigorta ile mümkün olabileceğini belirtti ve Gelir Koruma Sigortası’nın Konya’da başlamasından dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tarım Reformu Genel Müdürü Burhan Demirok konuşmasında, tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu vurgulayarak, değişen iklim şartlarının, tarımda sigorta uygulamasını öne çıkardığının altını çizdi. İlk defa başlayacak olan Gelir Koruma Sigortası’nın, Konya’da buğday ürününde uygulanacağını dile getiren Demirok, “Üreticilerimizin en iyi şekilde üretim yapması ve ülkemize katkısının artması için çalışmalarınıza devam ediyoruz” dedi.

Genel Müdür Serpil Günal ise Gelir Koruma Sigortası’nı, TARSİM’in gelişim sürecinde çok önemli adımlardan biri olarak nitelendirerek, ülkemizde işini sevgisini katarak toprağı daha anlamlı kılan, emektar üreticilerin hizmetine sunabilmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti. Günal, TARSİM’in, üreticilerin ihtiyaç ve beklentilerinin üzerinde bir hizmet sunabilme ve memnuniyetlerini arttırma gayesiyle yoluna paydaşlarıyla birlikte devam edeceğini vurgulayarak, Gelir Koruma Sigortası’nın Türk tarımına ve üreticilere hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

Editör: Veli Karadeniz