SmartIQ iş birliği ile hazırlanan ve ikinci el online satış ve ihale platformlarından elde edilen verilere dayanarak üretilen raporda gerçekleşen satış rakamları, fiyat trendleri ve satış hızı değişimleri değerlendirildi.

Söz konusu rapora göre, 2022 Ağustos ayında 286.400 adet olan 2. El oto satışları, 2023 Ağustos’unda yüzde 4.9’luk artışla 300 bin 386 adet oldu. Toplamda ise 2 milyon 271 bin adet olan 2022 yılı satışları, 2023 yılında yüzde 12 artışla 2 milyon 542 bine adede ulaştı. Buna karşın, talep gücü ve satın alma iştahının çok önemli bir göstergesi olan “Ortalama Satışta Kalma Süresi” tüm segmentler bazında 2022 Ağustos ayında 34 gün iken; 2023 yılı Ağustos ayında 47 güne yükseldi. D segmentinde gün sayısı 2022 yılı Ağustos ayına göre 15 gün artarak 50 güne, E segmentinde ise 22 gün artarak 63 güne dayandı. Raporun en önemli bulgusu ise 2. elde araç fiyatlarının TL bazında yüzde 21 artarken, Euro bazında yüzde 12 gerilemesi oldu.

Rapordaki verilere ilişkin Quick Finans Genel Müdürü Nihat Karadağ, “2. el oto satışlarının yavaşladığını gözlemliyoruz. Ağustos ayında, bir önceki aya göre gerçekleşen yaklaşık yüzde 12’lik düşüş de bunu destekliyor. Talepteki yavaşlamanın bir göstergesi olarak satışta kalınan gün sayısı uzuyor ve satış hızında da gerileme devam ediyor. Diğer bir göstergesi olarak da 2. el oto fiyatlarında Euro bazında gerileme olduğunu görüyoruz. Bu nedenle 2. el otonun yatırım aracı olmaktan uzaklaşmaya başladığının sinyallerinin gelmeye başladığını değerlendiriyoruz” dedi. 

“Piyasanın Kredi İhtiyacını Karşılamaya Devam Ediyoruz

Nihat Karadağ, kredi faizleri hakkında, “Merkez Bankası’nın Ağustos ayındaki sürpriz politika faizi artışına müteakip mevduat ve kredi faizlerinde artış gözlemliyoruz. Bu çerçevede mevduat ve kredi faizlerindeki artışın talebi olumsuz yönde etkilemesi beklenmekte. Geçtiğimiz günlerde, TCMB Başkanı Sayın H. Gaye Erkan da iç talebi dengeleyerek faiz artırımlarının etkisini kuvvetlendirmeye yönelik hedeflerini paylaşmıştı. Piyasada belirtilen gelişmelerin de bu hedefi desteklediğini görmeye başlıyoruz” yorumunu yaptı.

Garantiden çıkmadan oto bakımda yüzde 50 tasarruf Garantiden çıkmadan oto bakımda yüzde 50 tasarruf

Sektörde krediye erişimin zorlaşmasına ve vadelerin 12 aya kadar kısalmasına karşın Quick Finans’ın hız kesmeden kredi kullandırmaya devam ettiğini ifade eden Nihat Karadağ: “Ticari işletmelerin oto alımlarındaki kredi ihtiyaçlarının karşılanmasında 36 aya varan vade seçeneğimizle güçlü bir alternatif olduk. Bu şekilde ihtiyaçlar paralelinde sektöre destek olmaya devam edeceğiz” diye sözlerine ekledi.