SEDDK Başkanı Davut Menteş’nin altını çize çize vurguladığı “Başka şirketlere el koyma gündemimizde yok” şeklindeki resmi açıklamasına rağmen “Kapanacak şirketler var” söylentileri son bulmuyor.

AcnTURK Sigorta Genel Müdürü Ali Murat Dişçi de iki şirkete el konulmasının ardından sigorta sektöründe oluşan kaos ve “başka şirketlere de el konulacak” söylentilerine yönelik açıklama yaptı.

Dişçi’nin sosyal medya hesaplarından yaptığı bu paylaşımın altına da AcnTURK Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi’nin aynı konudaki açıklaması yer aldı.

Önce AcnTURK Sigorta Genel Müdürü Ali Murat Dişçi’nin açıklamasını okuyalım…

“Uzun zamandır sermaye artışı yapmaları beklenmesine rağmen harekete geçmeyen iki Sigorta Şirketi hakkında tasfiye kararı alınmasıyla başlayan süreçte, ne yazık ki piyasada giderek derinleşen bir güven bunalımı hâkim olmaya başladı.”
“Canı yanan çok fazla meslektaşımız var, tepkiler nispeten anlaşılır ve stabilitenin yeniden kazanılması için biraz zamana ihtiyaç olduğu görülüyor.”

“Bununla birlikte bazı çevreler tarafından Milli Sermayeli Şirketlere ve AcnTURK Sigorta’ya karşı, süreç içinde kendini gösteren bir itibarsızlaştırma iletişimi yürütüldüğü gözlerden kaçmıyor.”

“Çoklu Sermayedar yapısına sahip ve Meslektaşlarımız tarafından yakından takip edilen AcnTURK Sigorta’nın yükümlülüklerini karşılama yeterlilikleri konusunda Gerçek ve Doğru bilgilendirmelerin Kamuoyuna birinci ağızdan yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum.”“

“Bunu sadece Şirketimize değil Sektörümüze olan güveni korumak adına da gerekli görüyorum.”

“AcnTURK Acenteler içinde önemli adette Meslektaşın bir araya gelerek kurduğu, mevzuatta yer alan sermaye ve altyapı koşullarını yerine getirerek Ruhsat almış, sigortacılığın profesyonel ilkelerine göre yönetilen bir şirkettir.”

“Trafik Sigortalarında Ruhsatının olmaması nedeniyle portföyünde uzun kuyruklu olarak tabir edilen yıllara yayılmış sorumluluklar içeren riskler bulunmadığından rezerv ve sermaye ihtiyacı, uzun kuyruklu iş yazan şirketlere göre daha düşüktür.”

“Şirketin öz sermayesinin az olduğuna dair ortaya atılan manipülatif sosyal medya paylaşımları, doğruyu yansıtmamakla birlikte, şirketimiz ile ilgili oluşmuş büyüklük algısını göstermesi açısından önemlidir.”

Aksigortalılara Open English’te yüzde 65 indirim fırsatı Aksigortalılara Open English’te yüzde 65 indirim fırsatı

“AcnTURK Sigorta, son dönemde sıkça Özsermaye büyüklüğü açısından geçmişi on yıllara dayanan şirketlerle kıyaslanmaktadır.”

“Aslında Kuruluş sürecini tamamlayarak ilk tam faaliyet yılını henüz doldurmamış, hala ciddi ölçekte Kuruluş Yatırımı yapan, Altyapı, Bilgi Teknolojileri, Kalifiye Personel ve Diğer Hizmet Yapılanmaları devam eden bir şirketin Öz Sermayesinin birkaç dönem düşük seyretmesi şaşırtıcı bir durum değilken, aksine bu rakamın bazı eski şirketlerin bile daha üzerinde olduğu kamuoyunun malumudur.”

“Üstelik ilk poliçesini düzenlemesinin beşinci ayında, güçlü ve portföy büyütmekte olduğu bölgede oluşan büyük bir Depremin yaralarını sarmasına ve bunu müthiş bir hızla yapmış olmasına rağmen.”

“Tüm bunların ötesinde, AcnTURK Sigorta ile ilgili kanaat oluşturmak için Tam Faaliyet Yıl Bilançosu sonuçlarını takip etmek en doğrusu olacaktır. Öz Sermaye Karlığı, Öz Sermayenin nihai durumu, varsa yeni ihtiyaçlar ve diğer dengeler, ortaya net olarak çıkacaktır.”

“AcnTURK Sigorta’nın bu süreçte, teveccüh göstererek kendisinden Acentelik almış Meslektaşlarımızın ve inanarak sigortalısı olmuş Vatandaşlarımızın güvenlerine layık şekilde yönetildiğini, Kârla ve Kararlılıkla büyüdüğünü tekrar ifade etmek istiyorum.”

İşte bu paylaşımın hemen altında da ve AcnTURK Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi’nin şu açıklaması yer aldı:

“Değerli Genel Müdürümüz kibarca gündem hakkında bilgilendirme yapmış, kendisine teşekkür ederim. Yakında bu şirketin sermayedarı ve yatırımcısı olarak, itibarımızla oynayanlara ve bin türlü dolap peşinde olanlara gerekli cevabı hak ettikleri dilden vermemiz gerekecek. Ayrıca ay sonunda gerçekleşecek genel kurulumuzdan sonra her türlü cevabı hak ettikleri şiddette alacaklar. Suç işlemeye devam etsinler! Neyin peşinde olduklarını, dertlerinin ne olduğunu biliyoruz! AcnTURK Sigorta, sektörün en önemli oyuncularındandır, korkunun gelecek sona faydası yok!”

AcnTURK Sigorta Genel Müdürü Ali Murat Dişçi’nin açıklamasına ikinci yorumu ise Tez Assistance Kurucu / Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Buğan yaptı. Buğan’ın o yorumu şöyle:

“Merhaba Murat Bey… AcnTURK, sigortacılığın dönüşüm noktasıdır. Acentelerin bütünlüğünü sağlayan, acenteyi düşünen tek şirkettir. Dolayısı ile birbirine kenetlenmiş bir yapı ve profesyonel yöneticilerin yer aldığı bu yapının bozulması oldukça zor. Sermaye mi azaldı? Problem yok! Sektörü ayakta tutan bir kesimin kurduğu şirket için, bir daha toplanır. Bütünlük bozulmaz.

Editör: Hasan Burak Karadeniz