Unico Sigorta Karadeniz bölge acenteleri ile buluştu Unico Sigorta Karadeniz bölge acenteleri ile buluştu

Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi'nde yer alacak Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Bitkisel Üretim Temel Eğitim Programı, Alata (Mersin) Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın koordinasyonunda, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi'nin (TARSİM) iş birliğinde gerçekleşen eğitim 21 Ocak’a kadar devam edecek. Türkiye’den yoğun ilginin olduğu eğitime, Azerbaycan Agrar Sigorta Fonu’ndan eksperler de eğitim almak üzere ilk defa katılım sağladı.

Eğitim programının açılışına, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Bekir Engürülü, Tarım Sigortaları Havuzu Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil Günal ve beraberindeki heyet iştirak etti.

Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavı’na başvuruda bulunan çok sayıda kişi arasından başarılı olan adaylar; 13 gün boyunca devam edecek eğitim programı kapsamında, eksperlikte denetim, iş ve meslek etiği, iletişim ve beden dili, genel sigortacılık bilgisi, tarım sigortaları ile ilgili temel hukuki bilgiler, temel ürün çeşitleri için verim ve hasar tespit uygulamaları ve arazide gerçekleştirilecek hasar tespit teknikleri çalışmaları gibi 26 farklı oturumda dersler alacak.Eğitim sonrası başarılı olan eksper adayları; hasarın tam ve doğru tespit edilmesinin Sistem'in en temel ve en gerekli operasyonu olduğu bilinciyle Tarım Sigortaları Havuzu adına risk inceleme ve hasar tespiti yapabilecek.Açılış programının ardından Bekir Engürülü, Serpil Günal ve beraberindeki heyet, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette; Devlet Destekli Tarım Sigortasına ilişkin memnuniyet düzeyinin arttırılması, bu alandaki beklentilerin tespit edilebilmesi ve Mersin ili özelinde sigortanın yaygınlaştırılması ve penetrasyon oranının artırılması amacıyla bilgi alışverişinde bulunuldu.

Editör: Veli Karadeniz