Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.’nin iş birliğinde Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi'nde risk inceleme ve hasar tespit organizasyonlarında görev alacak Tarım Sigortaları Havuzu eksperlerine yönelik düzenlenen 24. Dönem Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Bitkisel Ürün Sigortaları Temel Eğitim Programı başladı.

Eğitimler bu yıl, 28 Ekim tarihinde yapılan Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavı sonucunda başarılı olan 280 adaya yönelik olarak, 27 Kasım-09 Aralık ve 18-30 Aralık tarihleri arasında iki farklı grupta gerçekleşecek.

Mersin’in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde düzenlenen eğitim programının açılışına, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özdemir, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (SEDDK) Grup Başkanı Ergin Kılıç, TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Bekir Engürülü, Genel Müdür Yardımcısı Tufan Özel ve eksperler katıldı.

Doğa Sigorta yönetim kadrosunu güçlendiriyor Doğa Sigorta yönetim kadrosunu güçlendiriyor

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Müdür Bekir Engürülü, değişen iklim koşulları ve artan doğal afetlere bağlı olarak, tarımsal üretimde sürdürülebilirlik sağlayabilmek amacıyla ülkemizde faaliyet gösteren TARSİM’in öneminin her geçen yıl arttığına değinerek, Türkiye’de olduğu kadar uluslararası arenada da takdir edilen Sistem’in, dünyadaki diğer ülkelere de tarım sigortacılığı alanında rol model olduğunu ifade etti.

Daire Başkanı Kamil Özdemir ise TARSİM’in, başarılarıyla ülkemizin göz bebeği kurumlarından birisi olduğunu vurgulayarak, Sistem’in her geçen yıl artan başarısı ile gurur duyduklarını belirtti.

Eksper adayları; eğitim programı kapsamında, eksperlikte denetim, iş ve meslek etiği, iletişim ve beden dili, genel sigortacılık bilgisi, tarım sigortaları ile ilgili temel hukuki bilgiler, temel ürün çeşitleri için verim ve hasar tespit uygulamaları ve arazide gerçekleştirilecek hasar tespit teknikleri çalışmaları gibi başlıklarda ve 26 farklı oturumda dersler alacak. Eğitim sonunda başarılı olan adaylar, ülkemiz çiftçisine hizmet etmeye başlayacak.

Editör: Yaren Akkuş