Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Kurul Üyesi Doç. Dr. Yusuf Dinç, TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Bekir Engürülü ve beraberindeki heyet, 18 Ekim tarihinde, Arnavutluk Finansal Denetleme Kurumu (AFSA) ile Dünya Bankası Grubu (WBG) tarafından düzenlenen “Sigorta Sektörünün Gelişimi – Güneydoğu Avrupa’da Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı konferansa katıldı.

Türkiye Sigorta tarımın da güvencesi Türkiye Sigorta tarımın da güvencesi

Sigorta sektörünün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla, 17-18 Ekim tarihlerinde, Arnavutluk’un Tiran şehrinde düzenlenen konferansa, ulusal ve uluslararası kurumlar ile sigorta şirketlerinin temsilcileri iştirak etti. Arnavutluk Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Anila Denaj’ın da konuşmacı olarak katıldığı “Tarım Sigortalarının Geliştirilmesinde Karşılaşılan Zorluklar” başlıklı panelde, Genel Müdür Engürülü, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin kuruluşu, gelişimi ve elde edilen sonuçlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. TARSİM Sisteminde Devlet desteğinin önemine de değinen Genel Müdür Engürülü, Sistem ile ilgili tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanı Ervin Mete’nin de konuşmacı olarak katıldığı, “Ülkelerin Afet Risk Yönetiminde Sigortanın Rolü” başlıklı panelde SEDDK Kurul Üyesi Doç. Dr. Yusuf Dinç ise ülkemizde uygulanan Sigortacılık Mevzuatı ve 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin tecrübelerini paylaşarak; Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) çalışmaları hakkında bilgiler verdi.  

Editör: Yaren Akkuş