SİGORTAMNEWS / Bülten

Türkiye ekonomisine ve bireylerin tasarruf alışkanlıklarına uzun yıllardır önemli katkılar sağlayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), gelişimini sürdürüyor. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre 2023 yılının ilk yedi ayında 8.2 milyonun üzerinde katılımcı, sistemin getirdiği cazip fırsatlardan yararlanarak birikim yapmaya devam ediyor. Sistemdeki katılımcıların devlet katkısı dahil fon tutarı ise 587.5 milyar TL’yi aştı.

Çocuğum İçin BES ile 300 bin çocuğa ulaşan ilk şirket oldu Çocuğum İçin BES ile 300 bin çocuğa ulaşan ilk şirket oldu

Son yıllarda Finansal Danışmanlık hizmeti ve başarılı fon yönetimi ile adından söz ettiren Allianz Türkiye, 2023 yılının ilk yedi ayında EGM verilerine göre BES fonları ağırlıklı getiri sıralamasında yüzde 50 getiri oranı ile birinci oldu. Allianz Hayat ve Emeklilik ile Allianz Yaşam ve Emeklilik şirketleri ile bireysel emeklilik alanında faaliyet gösteren Allianz Türkiye’nin devlet katkısı dahil fon tutarı ise 105 milyar TL’ye ulaştı. Allianz Türkiye, bireysel emeklilik alanında yenilikçi çözümleriyle yaklaşık 1 milyon katılımcıya hizmet sunuyor.

ALLİANZ YATIRIM KOMİTESİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan, “2023 yılının ilk yedi ayı itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yer alan tüm emeklilik yatırım fonlarına ait Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verileri esas alınarak yapılan ağırlıklı ortalama getiri hesabına göre, Allianz Türkiye olarak yüzde 50 getiri oranıyla birinci sırada yer alıyoruz. Bu başarıda tüm müşterilerimize Finansal Danışmanlık hizmetimiz kapsamında Allianz Yatırım Komitesi tarafından finansal gelişmelere göre güncellenen fon tavsiyeleri iletmemizin de katkısı büyük. Bireysel Emeklilik Sistemi’ni sadece çalışma döneminde değil emeklilik döneminde de önemli bir yatırım aracı olarak topluma fayda sağlayan bir konumda değerlendiriyoruz” dedi.

SİSTEMDE DAHA UZUN KALMA

Gürkan, Bireysel emeklilik alanında yenilikçi hizmetler sunuyor ve fon yönetimi alanındaki başarılı performansımızla yıllardır fark yaratıyoruz. Mevcut katılımcılarımızın fon büyüklüklerini kendi doğru risk algılarına göre değerlendirdikten sonra fon seçimleri ile büyüterek sistemde daha uzun süreli kalmalarını sağlamaya odaklanıyoruz. Aldığımız aksiyonlar ile sistemde devam eden müşterilerimizin birikimlerinin istikrarlı büyümelerine baktığımızda, stratejimizin ne kadar doğru olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: Veli Karadeniz