Deprem bölgesine yaptığı ayni ve nakdi yardımların yanı sıra Neova Katılım Sigorta , bölgeden yaklaşık 100 milyon Euro tazminat beklentisi olduğunu, bunun da en hızlı şekilde karşılanacağını ve ödemelerin hızla devam ettiğini açıkladı.

“Mağduriyetleri azaltmak için gayret gösteriyoruz”

Neova Katılım Sigorta Genel Müdürü Neslihan Neciboğlu, konuyla ilgili değerlendirmesinde şunları kaydetti:

Vaatlerini 6 başlık altında topladı Vaatlerini 6 başlık altında topladı

“13.5 milyon vatandaşımızın etkilendiği deprem felaketinin acısını çok derinden yaşadık. Depremin ilk gününden itibaren AFAD ile koordineli çalışarak ayni ve nakdi yardımları bölgeye ulaştırdık ve hala ulaştırmaya devam ediyoruz. Sektör olarak 2.5 milyar Euro civarında tazminat beklentimiz var. Şirketimizin yaşanan afetten dolayı yaklaşık 100 milyon Euro tazminat ödemesi yapacağını öngörüyoruz. Sektör olarak hasar ödemelerini hızlı yapmak için gereken gayreti gösteriyoruz.”

Konut sigortasının önemi anlaşıldı”

Depremle birlikte konut sigortasının önemine de değinen Neciboğlu, “Konut sigortası aslında DASK’ın devamı konumunda kritik bir koruma daha sağlıyor. Bilindiği üzere, ilgili kanunlarla 2000 yılından bu yana ev sahiplerinin DASK (zorunlu deprem sigortası) yaptırması zorunlu kılındı. DASK, sadece bina hasarını belirli bir tutara kadar ödüyor. Konut sigortası ise DASK’ın üzerine hem kalan bina teminatını ödüyor hem de poliçede yer alıyorsa, eşyalara gelen zararları da karşılıyor. Yaşadığımız felakette sadece binalar değil eşyalar da zarar gördü. Bu açıdan DASK ile beraber konut sigortasının ne denli önemli olduğunu bir kez daha gördük” dedi.

Doğru beyan çok önemli

Neciboğlu, “Ayrıca, DASK ve konut sigortasında yanlış metrekare beyanlarından dolayı sigortalıların mağdur olduğu da bir diğer önemli konu. Bu vesileyle, mevcut poliçe sahipleri ve yeni konut sigortası yaptıracak herkese konutların gerçek metrekare  verilerini beyan etmelerini hatırlatıyoruz. Son olarak, bu depremde kasko sigortasının sadece trafik kazaları için değil, aynı zamanda deprem için de çok önemli olduğunu gördük. Poliçesinde deprem teminatı içeren kasko sigortası sahipleri, bu teminat sayesinde depremde hasar gören araçları için ödeme alabiliyorlar” şeklinde açıklama yaptı.

Editör: Yaren Akkuş