SİGORTAMNEWS / BÜLTEN

Global ticari alacak sigortası şirketi Allianz Trade, 2022 yılı Sektörler Raporu’nu yayınlandı. Rapora göre pandemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başta tedarik zinciri olmak üzere olumsuz etkileri ile iklim değişikliklerinden ilk elden olumsuz etkilenen sektörlerin başında gıda sektörü geliyor. Gıda fiyatlarını dünya çapında yüzde 56 artışla rekor seviyeye ulaştığı vurgulanan raporda, enerji krizinin de olumsuz etkilerine dikkat çekildi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından derlenen tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi de 2022’de 2021’e göre yüzde 14.3 artarak 143.7’ye çıktı. Bu seviye ise 1990’dan bu yana görülen en yüksek seviye.

VEGAN BESLENME TRENDİ HAYVANSAL GIDA TÜKETİMİNE ENGEL

İklim değişikliği ve Rusya-Ukrayna savaşı ile baş gösteren enerji krizi bir yana dünya genelinde toplumların bitki bazlı beslenmeye yönelmesiyle ortaya çıkan veganizmin trendinin kalıcı olmasının beklendiği vurgulanan Raporda, bunun hayvansal et ve diğer hayvansal ürünlerin tüketiminde önemli bir azalmayı beraberinde getirebileceği ifade ediliyor. Ayrıca, online siparişlerin hayatı kolaylaştırması, sanal market alışveriş uygulamaları ve web sitelerinin özellikle gençler için daha cazip hale geldiği raporda bu eğilimin ivme kazanmasının büyük perakendecileri zorlayabileceği de belirtiliyor.

TSB’de ikinci Uğur Gülen dönemi TSB’de ikinci Uğur Gülen dönemi

AMBALAJLI GIDA FİRMALARI İÇİN RİSK DAHA FAZLA

Ambalajlı gıda firmalarının ise önümüzdeki dönemde talepte önemli bir düşüş yaşamasalar da enerji ve lojistik maliyetleri nedeniyle, zorlanabileceklerine dikkat çekilen Rapor’da, tüketicilerin daha ucuz ürünleri tercih etmesi nedeniyle perakende de satış modeli değişiminin de gündeme geleceği belirtiliyor. 

Allianz Trade sektör araştırmasına dair daha fazla bilgi için sektör raporlarını inceleyebilirsiniz.

Editör: Yaren Akkuş