Acentelerin portföy devri Avrupa’da gündem oldu Acentelerin portföy devri Avrupa’da gündem oldu

Türkiye Sigorta Birliği’nin katkılarıyla hazırlanan ve Gazeteci Noyan Doğan’ın sunduğu programın konukları Maher Holding Sigortacılık Grubu Başkanı Ahmet Yaşar ve MHR GYO Genel Müdürü Nurkan Kaçmaz oldu.

Quick Sigorta ile başladıkları yolculuklarında banka dışı finans alanında bir yapılanma içerisinde olduklarını belirten Maher Holding Sigortacılık Grubu Başkanı Ahmet Yaşar, “Bugün aslında Türkiye’ye model olabilecek bir yapı oluşturuyoruz. Sigortacılığın fon toplama aracılığı ile oluşturduğu fonları yine halkın kullanabileceği şekilde gayrimenkul projelerine ve gayri nakdi projelere yönlendiriyoruz. Bizim bina tamamlama sigortaları gibi enstrümanları birlikte kullanmak için gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketine ve onun geliştireceği projelere ihtiyacımız var” dedi.

MEVZUAT TAMAMLANMAK ÜZERE

Yaşar, “Borsada yatırımcıların fonları da sisteme dahil olacak. Hem sigorta şirketinin koyduğu sermaye hem GYO’nun halka arz sonrası elde edilecek fonlarla başta kentsel dönüşüm olmak üzere projeler geliştirilecek. Bu projelerin konut sahibi olmak isteyenlere teslimi konusunda her türlü riski de bertaraf etmemiz gerekiyor. Bunun için de en önemli enstrümanlardan bir tanesi de bina tamamlama sigortası. Bu konuda bir takım mevzuatsal eksikler var. Bu konuda çalışmalar tamamlanmak üzere. Maketten konut satışı Ticaret Bakanlığı tarafından yasaklanmıştı. Bugün ise gündemde kentsel dönüşüm var. O da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili. Dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, genel şartlarda kendisi ile ilgili bir beklenti içerisinde. Ve standart bir bina tamamlama senedinin yayınlanmasını istiyor. Aynı zamanda da bunun bir tebliği ile duyurulmasını istiyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Sigorta Birliği ve SEDDK ile birlikte bu çalışmaları tamamladık. Ve böylece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın istediği şartlar gerçekleştirilecek ve bina tamamlama sigortasının önündeki engeller kalkacak” diye konuştu.

“Şu ana kadar 100’e yakın konutta bina tamamlama sigortası kullanıldı ve hak sahipleri konutlarını teslim aldı. Dolayısıyla bunu 1000’lere 10 bin’lere evrilmesi zor değil. MHR GYO ile birlikte bu projelerin desteklenmesinin önünü açıyor olacağız” diyen Yaşar, şunları söyledi:

“Bina tamamlamayı sigortadan ayrı düşünmemek lazım. Bina tamamlama sigortasını devreye aldığınızda sigortacılığın sadece riski tazmin eden yapısını kullanmanın yanında önleyici sigortacılık da öne çıkıyor. Daha bu projelerin zemin etütlerinin doğru olup olmadığı, projenin doğru bir proje olup olmadığı, her şey doğruysa bile mali sonuçları itibari ile o projenin müteahhit açısından kârlı ve sürdürülebilir bir proje olup olmadığına kadar tüm yönleriyle inceleyip, sigortacı oraya bina tamamlama sigortası verirse, konut alanın da içi rahat olacak. Dolayısıyla konut alacak olan kişinin  yapacağı tek şey var. Diyecek ki ‘kardeşim bana bina tamamlama sigortası olan bir projeden yer ver.”

İNSANLAR SAĞLAM BİNALARDA OTURMAK İSTİYOR

MHR GYO Genel Müdürü Nurkan Kaçmaz ise “Sigorta şirketinin arkamızda olması bizim avantajımız. Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü bina tamamlama sigortaları önemli. GYO’lar inşaat yapamıyor ama geçmiş dönemde kentsel dönüşümde yaşanan firma bazlı sıkıntıları bertaraf etme adına bina tamam ama sigortalarını aktif olarak kullanacağız. Borsada 39 tane GYO şirketi işlem görüyor. Biz 40. olmaya talibiz. SPK ve borsa süreçlerimizi başlattık. Şu an onay aşamasındayız. Aktif bir GYO olma adına proje bazlı çalışmalarımız devam ediyor. Kentsel dönüşüm projeleri geliştireceğiz. Çünkü kentsel dönüşümü aynı zamanda sosyal sorumluk alanı olarak görüyoruz. Özellikle depremlerden sonra insanlarda oluşan sağlam binalarda oturma ihtiyacına uygun projelerde olacağız. Artık insanlar sağlam binalarda oturmak istiyor. Özellikle önümüzdeki beş yıl için kentsel dönüşüm projelerinin aktif olarak kullanılması gerekiyor. Kentsel dönüşüm projelerinde yer almak isteyen bir şirket olarak, kamunun da buna öncelik vereceğini düşünüyoruz. Çünkü devletin desteğinin olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Programın tamamını izlemek için tıklayınız...

Editör: Veli Karadeniz